W
I
Ę
C
E
J

«

N
E
W
S
Ó
W
KILL 'EM ALL 40: Seek & Destroy
dodane 13.07.2023 08:47:25 przez: Dudrix
wyświetleń: 613
Dziś przyglądamy się kolejnemu utworowi z albumu Kill 'Em All, który w tym roku obchodzi 40. urodziny.

Główny riff to klasyczny Hetfield. Na demówce Seek & Destroy był dwuakordowym, dwuczęściowym i fragmentem w środku. Ale zespół, który był dużą inspiracją dla Metalliki to Mercyful Fate. Mieli długie utwory, które były podróżą przez różne klimaty, nastroje, oni byli głównymi sprawcami tego, że wydłużaliśmy nasze numery. Przez ten półroczny czas, gdy słuchaliśmy Mercyful Fate, dodaliśmy do tego utworu dodatkową zwrotkę, dodatkowy refren, wydłużyliśmy całą aranżację. Celem było poprawienie utworu jako całość, tak myślę.

—Lars Ulrich, Metal Hammer


Seek & Destroy to utwór nr 9 na albumie Kil ‘Em All. Kompozycja trwa 6 minut i 54 sekundy została napisana przez duet Hetfield/Ulrich. Utwór po raz pierwszy został zagrany na żywo 3 lipca 1982 (Costa Mesa, Kalifornia), a już 3 dni później zespół nagrywał go na potrzeby demówki No Life ‘Til Leather.TEKST I MUZYKA


Przeszukujemy wzrokiem scenę
Miasta dziś wieczorem


Tekst utworu opowiada o potrzebie zabijania, ale nie o samym zrobieniu tego. Jest to opowieść o nadchodzącej śmierci, której nie da się uniknąć bez względu na starania. Podczas trasy Kill ‘Em All For One, Hetfield żartował ze sceny, że jest to utwór o polowaniu. Podczas wersji koncertowej zespół zamienia w pierwszej zwrotce słowo „miasto” na nazwę konkretnego miasta, w którym aktualnie grają (Scanning the scene in Warsaw tonight).

Czy byliście świadomi tego, że piszecie utwór, który będzie wykonywać nadal po 35 latach?

Nie byliśmy świadomi. Zdecydowanie nie. Nie chcę zabrzmieć zbyt dumnie, ale traktowaliśmy wszystkie numery na równi. Czuliśmy, że utwór zarówno przed jak i po Seek & Destroy były równie dobre. ~ Lars Ulrich, Metal Hammer

Utwór został nagrany w tempie 140 BPM, w tonacji A (skala durowa). Metrum utworu to 4/4, a strojenie gitar to Standard E. Pierwsze trzy mini solówki są inspirowane Princess of The Night zespołu Saxon.

Jeśli Seek & Destroy jest inspirowany jakimkolwiek utworem to jest to Dead Reckoning od Diamond Head.

—Lars Ulrich, czerwiec 1983


Pracowałem w fabryce naklejek w LA i napisałem ten riff w ciężarówce. Ten utwór to było nasze pierwsze doświadczenie jeśli chodzi o nagrywanie w studiu. Użyłem do nagrywania białego Flying V, który był jedyną gitarą jaką miałem w tamtym czasie. Wciąż ją mam.

—James Hetfield, Guitar World 2009


Miałem chyba cztery albo pięć dni, aby nauczyć się wszystkich partii prowadzących, więc nie było czasu na przemyślenia albo precyzyjność. Przy Seek & Destroy po prostu podłączyłem mojego Flying V do Tube Screamera od Ibaneza, a to do głowy Marshalla Super Lead. Nagrałem dwa lub trzy podejścia. Producent powiedział ‘Jest git! Lecimy dalej’. Kilka dźwięków jest źle podciągniętych i po 20 latach wciąż mnie to męczy.

—Kirk Hammett
LIVE


Na dzień dzisiejszy utwór został wykonany na żywo 1623 razy. Był on wykonywany w zasadzie na każdej trasie od 1982 aż po dzień dzisiejszy. Stał się jednym z ulubieńców fanów, od czasów trasy Madly Anger with the World Tour aż do By Request (2003 – 2014) Seek & Destroy zamykało koncerty Metalliki. Na trasie Wherever We May Roam Tour partie wokalu prowadzącego wykonywał Jason Newsted. Na chwilę obecną utwór po raz ostatni wykonany został 16 czerwca 2023 w Goteborgu (Szwecja) podczas trasy M72.

Strojenie live:

  • 1983 – 1994: Standard E
  • 1995 - 2000: Standard E#
  • 2000 – 2015: Standard D
  • 2015 – do dziś: Standard E#


Seek & Destroy pojawia się na licznych wydawnictwach koncertowych zespołu:

  • Cliff ‘Em All (1987)
  • Live Shit: Binge & Purge (1993)
  • Francais Pour Une Nuit (2009)
  • Orgullo, Pasion, y Gloria: Tres Noches en la Ciudad de Mexico (2009)
  • The Big 4: Live in Sofia, Bulgaria (2010)
  • Quebec Magnetic (2012)


COVERY


Utwór był covery przez znane kapele m.in. Panterę czy Testament. Pojawia się również polski akcent – w 1992 zespół Acid Drinkers przedstawił swoją interpretację na albumie Strip Tease.DudrixWaszym zdaniem
komentarzy: 1
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Gregfield
14.07.2023 17:07:12
O  IP: 176.96.166.151
Poprawka: nie E#, a Eb. :)
OVERKILL.pl © 2000 - 2023
KOD: Marcin Nowak