W
I
Ę
C
E
J

«

N
E
W
S
Ó
W
Krążek Metalliki w piątce przełomowych metalowych albumów, które świętują ważniejsze rocznice w 2021 roku
dodane 24.01.2021 12:28:18 przez: Marios
wyświetleń: 1884
Internetowy portal Mixdown przedstawił listę pięciu albumów, które stały się kamieniami milowymi muzyki metalowej. Wśród legendarnych wydawnictw nie zabrakło Metalliki.


tekst: Aidan Williams
tłumaczenie: MariosAby rozpocząć rok 2021 od mocnego uderzenia, przyjrzeliśmy się tegorocznym ważnym rocznicom pięciu najbardziej kultowych płyt heavy metalowych. Prześledziliśmy wpływ, jaki wywarły te wydawnictwa na legiony fanów metalu i w szerszym spojrzeniu na całą branżę muzyczną.


Master of Puppets może być albumem, który najlepiej definiuje Metallicę w ich obszernym i historycznym katalogu twórczości. Jest nie tylko synonimem Metalliki, ale całości muzyki metalowej w ogóle. Przywracając życie amerykańskiej scenie metalowej w połowie lat 80., Master Of Puppets dostarczył słuchaczom najbardziej rozwinięty, wielowarstwowy i bardzo charakterystyczny zestaw w porównaniu do dwóch wcześniejszych płyt wypuszczonych przez Metallicę.

Ostatni, nagrany przed przedwczesną śmiercią basisty, Cliffa Burtona, album, prezentuje wielowarstwowe kompozycje połączone z techniczną precyzją, jednocześnie zachowując szybkie, thrashowe brzmienie, które Burton rozwijał już w momencie prac nad Ride the Lightning. Zwiastujący techniczną precyzję utwór Master of Puppets, prezentował produkcję niepodobną do żadnego metalowego albumu z epoki. Krążek nagrywano w różnych studiach – zarówno w Stanach, jak i w Danii. W 2017 roku (przy okazji promowania reedycji Obey Your Remaster!!) Lars Ulrich mówił o mankamentach brzmienia. Perkusista wyrażał sądy o tym, że album „brzmi trochę za ciasno”.

Na początku lat 90. XX wieku, krążek Master of Puppets stał się pierwszym thrash metalowym albumem, który za sprzedaż został wyróżniony platyną. To osiągnięcie nie tylko wyprowadziło metal z podziemi, ale także przeniosło produkcję albumów tego gatunku na nowy poziom, dzięki czemu taka muzyka doprowadziła do szerokiego zainteresowania słuchaczy w przedefiniowanym muzycznym mainstreamie.


W marcu 2021 roku minie 35 lat od wydania Master of Puppets. Kupicie Mastera na rocznicę?


Na liście znalazły się jeszcze:

Black SabbathMaster of Reality (1971)
SlayerReign in Blood (1986)
OpethBlackwater Park (2001)
System of a DownToxicity (2001)Marios
Overkill.pl


Waszym zdaniem
komentarzy: 1
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Frantek
28.01.2021 08:10:39
O  IP: 0.0.0.37
Na szóstym pewnie był Black Album (1991), a na dziewiątym Load (1996) ;-)
OVERKILL.pl © 2000 - 2023
KOD: Marcin Nowak