W
I
Ę
C
E
J

«

N
E
W
S
Ó
W
Metallica zaprasza na Sound of Metal - film platformy Amazon
dodane 10.12.2020 13:24:52 przez: Marios
wyświetleń: 2129
Sound of Metal w reżyserii Dariusa Mardera z Rizem Ahmedem w roli perkusisty, który zmuszony jest do pogodzenia się z faktem utraty słuchu, to klasa sama w sobie. Ten eksperymentalny dramat prezentowany jest obecnie w ofercie Amazon Prime Video. Obraz pełen niespodzianek wydaje się być cichym pretendentem do jednego z najlepszych filmów tego roku.


Metallica na swoim Instagramie umieściła fragment miganego koweru Enter Sandman, zapraszając jednocześnie do obejrzenia filmu Sound of Metal.


Ruben Stone (Riz Ahmed) i jego dziewczyna Lou (w tej roli Olivia Clarke) to metalowy duet o nazwie Blackgammon. Poznajemy ich w środku trasy koncertowej. Z miejsca na miejsce docierają autem przemianowanym na kamping, którym w ciągu dnia podróżują i w którym śpią, noce wypełniając dudnieniem wzmacniaczy i trzaskiem perkusji. Pewnego dnia bez żadnych wyraźnych powodów (oprócz oczywiście lat spędzonych na chłostaniu bębenków czystym hałasem) Ruben traci słuch i nagle staje się prawie zupełnie głuchy. Bohater słyszy jedynie stłumione wibracje i niewyraźne zniekształcone dźwięki. Próby kontynuowania trasy koncertowej kończą się niepowodzeniem.

Dla Rubena, jako osoby, która każdego dnia żyła muzyką, taka sytuacja jest koszmarem. Dodatkowo diagnozujący go lekarz nie ma dobrych wieści i potwierdza, że uszczerbek zamiast z czasem ustępować, będzie się tylko pogłębiał, jeśli Ruben nie poszuka pomocy. Nasz bohater niechętnie decyduje się na pobyt w ośrodku dla osób głuchoniemych, który prowadzi ekscentryczny Joe (w tej roli rewelacyjny Paul Raci). Joe jest zdeterminowany, by nauczyć Rubena nowego sposobu myślenia: głuchota nie jest „uszkodzeniem”, które Ruben potrzebuje „naprawić”.

Film dotykający owej tematyki może się po prostu na tym zatrzymać, ale Sound of Metal wprowadza głębszą narrację badania uzależnienia przez pryzmat determinacji głównego bohatera, by stać się „lepszym”. Ruben Stone – trzeźwy od czterech lat narkoman, zachowujący jednak swą osobowość uzależnionego tym razem skupia się na wiecznej nadziei odzyskania tego, co stracił, nie zdając sobie dokładnie sprawy z tego, co robi. Joe dostrzega problem i przypomina Rubenowi, że przyszedł z jednego świata (muzyki) do drugiego (głuchoniemych) i próba odtworzenia czegoś co stracił powoduje, że perkusista dryfuje bez celu, nie będąc członkiem żadnego z tych światów. Szukamy rozwiązania tego problemu tutaj – mówi Joe, wskazując na czoło – a nie tu – wskazując na uszy.

Wyjątkowość Sound of Metal polega na filmowym empirycznym doświadczeniu. Dźwięk w tym filmie jest niezwykle ważny. Wszystko tu jest precyzyjnie dostrojone – od przytłumionych, niesłyszalnych dialogów po intensywność scen występów duetu Blackgammon. Przez większość czasu widz słyszy i rozumie tylko to, co robi Ruben. Do scen dodane są oczywiście napisy z wyjątkiem fragmentów, w których bohaterowie mówią językiem migowym. Wszystko po to, by jak najdokładniej odtworzyć to, czego doświadcza Ruben w związku z nieznajomością migania, ale jest też doświadczenie tej drugiej strony – odwzorowanie tego, jak czują się osoby niesłyszące w świecie dźwięku, do którego nie mają dostępu. Dzięki temu Sound of Metal jest fantastycznym doznaniem dla każdego widza oraz kogoś, kto stara się w konstruktywny sposób przedstawić życie ludzi z wadami słuchu, bez tej romantycznej otoczki przedstawiania osób z niepełnosprawnością słuchu, jako pogodnych ludzi akceptujących stan rzeczy.

Reżyser zwrócił także uwagę na obsadzenie ról aktorami z wadami słuchu, a Ahmed specjalnie dla roli nauczył się po pierwsze grać na perkusji, a po drugie opanował język migowy. Gra Riza Ahmeda słusznie została określona, jako najlepszy występ w karierze. Postać Rubena podminowana jest nieustannie podtekstem przerażenia z krótkimi tyko chwilami, w których pozwala on sobie na spokojniejsze momenty przebywania w nowym środowisku, ale zaraz przypomina sobie przymus walki z nową rzeczywistością, w jakiej się znalazł. Robi to wrażenie.


Marios
Overkill.pl

źródło opisu filmu - thrillist.comWaszym zdaniem
komentarzy: 3
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Corsar
11.12.2020 16:20:37
O  IP: 0.0.0.188
Marios Ambitnie zabrzmiało :) Czekam zatem na artykuł o rywalizacji rodów Riff Mastera Hetfelda z The Reaper Hammettem. Dwie róże osobowości, dwie różne rodziny, dwie różne gitary, jedna kapela i wspólna historia. Już się nie mogę doczekać.
NIKT
10.12.2020 17:15:22
O  IP: 0.0.0.83
Witamy Mariosa;)
Marios
10.12.2020 13:49:27
O  IP: 0.0.0.87
Dzień dobry Państwu.

Wracam więc do regularnego wrzucania niusów, niusików i innych ciekawostek ze świata Naszego Ukochanego Zespołu. Najważniejsze są dla mnie w tej chwili podziękowania. Dziękuję Złotej Piątce Overkilowiczów za wsparcie kwotą 150 zł, które przeznaczyłem na kupno monitora.

Z myślą o Was i w ramach podziękowania pracuję nad sporym artykułem z cyklu Zakamarki historii. Będzie to wpis nietypowy, bo obejmujący szkicowo 400 lat drzewa genealogicznego Metalliki. Roboczy tytuł: Hetfield vs Hammett – cztery wieki rywalizacji, czyli od brytyjskiej kolonizacji Nowego Świata po połączenie sił w Metallice niemal 40 lat temu. Plan jest taki, żeby zdążyć z wrzutką najpóźniej w sylwestrowy poranek.
OVERKILL.pl © 2000 - 2024
KOD: Marcin Nowak