W
I
Ę
C
E
J

«

N
E
W
S
Ó
W
Październikowa prasa muzyczna pod dyktando Metalliki
dodane 10.10.2020 11:21:46 przez: Marios
wyświetleń: 2182
Metal Hammer i Teraz Rock - dwa klasyczne, najbardziej popularne polskie miesięczniki traktujące o muzyce rockowej i metalowej, a na ich łamach Metallica. Październik 2020 nadal stoi tematem sierpniowej premiery albumu S&M2. Jeszcze w sierpniu Metallica ozdobiła okładkę wrześniowego Teraz Rocka, w którym tematem numeru był wywiad z Kirkiem Hammettem, zbunkrowanym na czas zarazy w swoim domku na Hawajach. W bieżącym miesiącu pierwszy w moje ręce trafił dziesiąty numer Metal Hammer, a w nim na okładce - jakżeby inaczej - Metallica z ubiegłorocznej sesji fotograficznej, którą wykonał Anton Corbijn.W środku tematem magazynu oczywiście S&M2 i "wywiad" z Larsem. "Wywiad", ponieważ autor artykułu, Adam Gościniak, poszedł na łatwiznę i nawet nie poszukał kontaktu do działu PR Metalliki. Z tego względu "wszystkie wypowiedzi Larsa zostały zaczerpnięte z wywiadu radiowego przeprowadzonego przez Matta Evieritta, chyba, że wspomniano inaczej". Poza tym nadal mnie wielce zastanawia, ile jeszcze wody w polskich rzekach upłynie, zanim rodzimi dziennikarze muzyczni zapoznają się ze znaczeniem słowa kolaboracja, bo mam wrażenie, że usilnie wstawiają je, zamiast kooperacji. Bynajm... Przynajmniej tak sądzę.

Natomiast Teraz Rock dorwałem w poniedziałek rano. Tym razem Metallica ustąpiła na okładce miejsca Luxtorpedzie, ale mimo wszystko Metalliki i w październiku tutaj sporo. Po pierwsze wywiad z... Kirkiem Hammettem. Tak - drugi miesiąc z rzędu. Tym razem nie jest to rozmowa Bartka Koziczyńskiego (jak we wrześniowym numerze), ale Piotra Makaka Szarłackiego z Antyradia. Dwa tematy podniesione przez Makaka to niezwykle nośna reklama tej krótkiej pogadanki: rola Roba Trujillo w S&M2 plus lekkie szturchnięcie w kierunku Jasona Newsteda oraz kolab... kooperacja, jaką na oku ma Kirk Hammett, czyli... (werble!) ... utwór we współpracy z dyrygentem Edwinem Outwaterem!MAKAK: Na S&M na basie grał Jason Newsted, na S&M2 - Robert Trujillo. Co to zmieniło twoim zdaniem?

KIRK: To dwóch kompletnie różnych basistów! Jason Newsted zagrał swoje partie tak, jak zostały napisane. natomiast Robert chce ciągle zmieniać to, co gramy, dodaje nowe dźwięki, nowe wokale i tak dalej. Ma niesamowitą wiedzę na temat teorii muzyki, harmonii. To wszystko słychać w jego liniach basu. Nawet pod względem podejścia do grania to dwaj różni muzycy. Może dzięki temu nasza muzyka na [i]S&M2 zyskała dodatkowy wymiar, gdyż mamy bardziej dynamicznego basistę. Robert jest dużo bardziej kreatywny. Nie mam pretensji do Jasona Newsteda, bez obrazy. To, co zrobił w tamtych czasach, było tym, czego od niego oczekiwaliśmy. Lecz nasza muzyka od tamtego momentu zmieniła się, a Robert zmienia się wraz z nią. Dzi9ęki temu brzmi bardzo naturalnie na najnowszej płycie.[/i]

O współpracy z Edwinem Outwaterem: Facet od razu przypadł mi do gustu, gdyż emanował niesamowitą energią i z ogromnym entuzjazmem podchodził do projektu. Poza tym tak samo jak ja ma skrzywienie na punkcie horrorów. Zagrałem mu kilka fragmentów instrumentalnych, które skomponowałem do reklamówki mojego muzeum horroru. Bardzo mu się spodobały i zaczęliśmy razem pracować nad trzecim.


Fragment kompozycji A Maiden and the Monster z 2017 roku:

Symphony of Horror:

W przyszłym miesiącu zamierzamy wejść do studia, żeby to nagrać. A w październiku chcielibyśmy zagrać kilka koncertów z niewielką orkiestrą symfoniczną. Ale nadal nie wiemy, czy będzie to możliwe. Jestem przekonany, że Edwin Outwater jest właściwą osobą do tego typu projektów. Jest z naszego pokolenia i nie tylko czuje się jak ryba w wodzie w świecie muzyki klasycznej, ale też doskonale rozumie muzykę rockową. Współpraca z nim to niesamowite przeżycie.

Ponadto w najnowszym Teraz Rock znajdziemy dwie okładki albumów Metalliki, które znalazły się w zestawieniu 20 zakazanych okładek oraz recenzja S&M2 w wersji DVD/Blu-ray autorstwa Bartka Koziczyńskiego. Oba magazyny nadal do kupienia w kioskach, salonach prasowych oraz przez Internet.
Marios PS: W komentarzu pozwoliłem sobie po raz ostatni zamieścić pewną kwestię natury technicznej. Bardzo proszę o przeczytanie i ewentualne zainteresowanie.
Marios
Overkill.plWaszym zdaniem
komentarzy: 1
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Marios
10.10.2020 11:23:14
O  IP: 0.0.0.77
Jak powiedzieli kiedyś mądrzy ludzie, życie to sztuka wyboru. Nasza strona przez chwilę nie działała, mimo wszystko podjąłem decyzję, że nadal będę tłumaczył i wrzucał kolejne artykuły. Głównym impulsem był oczywiście wywiad z Jamesem, który w ubiegłym tygodniu pojawił się na łamach So What! – m.in. rozmowa z Hetfieldem wylądowała na blogowym erzacu - https://metoverkillica-pl.blogspot.com

Począwszy od 2 października, wszystkie dotychczasowe wpisy na owym blogu uskuteczniałem przy pomocy telefonu. Po pierwsze dlatego, że overkill nie dawał znaku życia, a po drugie po 7 latach (5 października) posłuszeństwa odmówił monitor od stacjonarnego kompa, na którym przygotowywałem wszystkie tłumaczenia i wrzucałem wszystkie niusy, obrabiałem do nich fotki etc. Od tamtej pory jako-tako radzę sobie przy pomocy telefonu. O ile zamieszanie wpisów telefonem na w/w blogu nie jest sprawą problematyczną, o tyle obrabianie niusa w html i próba wrzucania go na overkill.pl jest dla mnie teraz sprawą niewykonalną. Szybki komentarz owszem, cały dopracowany nius – odpadam.

Potrzebuję do tej zabawy nowego monitora. Upatrzyłem sobie dwa modele i któryś (pewnie ten tańszy) wybiorę. Droższy kosztuje 777 zł, tańszy 500. Dla kogoś to dużo, dla kogoś mało, ja jestem w tej pierwszej grupie. I sztuka wyboru nie kończy się niestety na wyborze modelu. Daję sobie dwa miesiące na odłożenie wymaganej kwoty, a niusy na razie będę wrzucał na blogspot. Wieczorem postaram się tam zamieścić pogawędkę, której bohaterem jest Donny "Dirty" Gillies, czyli koleś od drugiego dedykowanego plakatu, który można było kupić w czwartek 8 października.

Jak w takim razie wrzuciłem tutaj rozmowę z Hetfieldem, post z Larsem i powyższy wpis ktoś zapyta. Ano siedzę z samego rana w bibliotece i wrzucam na szybko. Bibliotekarki jednak zapewniły mnie, że dziś ostatni raz ktokolwiek korzysta z pracowni komputerowej i od poniedziałku pełna żółta strefa, itd., itp. Wrócę więc do bloga i telefonu. Tłumaczenie wywiadu z Kirkiem dla So What!, który pojawi się w przyszłym tygodniu zamieszczę więc na blogspocie.

Gdyby się jednak okazało, że zależy Wam na czytaniu moich tłumaczeń na Overkillu, a nie blogspocie przez najbliższe dwa miesiące, to oczywiście – każdy z Was, któremu wrzucane przeze mnie niusy i tłumaczenia nie są obojętne, może wpłacić kilka złotych donejta / darowizny – jak zwał, tak zwał.

Nr konta: 38 1090 2112 0000 0005 5201 2784Cel donejtów: Monitor LG 23,8" 24MP59G – 500 zł lub Monitor LG 27" 27MK430H-B – 777 zł.

Jedno się nie zmienia: dziś wieczorem na blogu ląduje wywiad z Donnym Gilliesem od plakatu, bo rozmowa z gościem, który od 20 lat żyje w świecie Metalliki musi i jest ciekawostką sporego kalibru.


Pozdrawiam: Marios.
OVERKILL.pl © 2000 - 2023
KOD: Marcin Nowak