W
I
Ę
C
E
J

«

N
E
W
S
Ó
W
Teraz Historia: Metallica
dodane 20.01.2023 15:14:38 przez: Dudrix
wyświetleń: 1073
W pierwszym noworocznym numerze magazynu Teraz Rock pojawiły się wspominki o Metallice, czyli najbardziej dochodowym albumie w katalogu kapeli. W sekcji Teraz Historia, pakiet startowy Czarnego Albumu.


Premiera: 12 sierpnia 1991
Skład: James Hetfield – voc, git; Kirk Hammett – g; Jason Newsted – b; Lars Ulrich – dr
KONIECZNIE: Enter Sandman, The Unforgiven, Nothing Else Matters

Przymiarki kompozytorskie do nowej płyty Metalliki zaczęły się latem 1990 roku. Muzycy przynosili pomysły, opracowywane następnie w domu Ulricha w Berkeley. W sierpniu 1990 roku zespół przygotował w San Francisco pierwsze nagrania demo nowego materiału.Kirk Hammett: Chcieliśmy uzyskać Back In Black – album wypełniony singlami.
• Sesja płytowa rozpoczęła się w październiku, w studiu One On One w Los Angeles, by w kwietniu 1991 na krótko przenieść się Little Mountain Studios w Vancouver. W maju artyści wrócili do Los Angeles, finalne miksy miały miejsce w lipcu, w A&M Studios.

• Producentem został Bob Rock. Muzykom spodobało się jego podejście do brzmienia albumu Dr. Feelgood Mötley Crüe. Początkowo proponowali mu tylko miks, ale Kanadyjczyk przekonał ich do pełnego etatu. Współpraca nie układała się łatwo. Lata 80. spędziliśmy na samodzielnym robieniu płyt. Potem uświadomiliśmy sobie, że potrzebujemy kogoś do pomocy w nagraniu płyty lepiej brzmiącej, zwróciliśmy się więc do Boba Rocka. Spędziliśmy świetny czas na poznawaniu się i nagle wylądowaliśmy w studiu w LA, gdzie zaczął wykręcać nam jaja – wspominał Lars Ulrich. Dzięki nowemu producentowi muzycy przedstawili krótsze kompozycje, rezygnując z wieloczęściowych form. Rock Zachęcił Hetfielda do bardziej melodyjnego śpiewania, Ulricha do luźniejszej gry, Hammetta do grania mniej popisowych solówek (swoje partie solowe dostał też Hetfield), nie zapomniał też o umieszczeniu w brzmieniowej palecie basu Newsteda. Nie zawahał się się przed wprowadzeniem dodatkowego instrumentarium, jak smyczki.

• Sesja kosztowała ponad milion dolarów i życie osobiste muzyków. W trakcie nagrywania doszło do rozwodów Ulricha, Hammetta i Newsteda, stąd roboczy tytuł albumu – Married to Metal. Ostatecznie materiał ukazał się jako Metallica. Na ascetycznej okładce widać tylko logo zespołu i zarys węża. Szybko przyjęło się określenie Czarny album.

• Zespół postanowił tym razem promować materiał singlami. Już pierwszy, Enter Sandman, spotkał się z fenomenalnym odzewem. Bob Rock: W momencie premiery zachodziła muzyczna transformacja i album zmienił radio, od tej pory w radio pojawiała się ciężka muzyka. Platynowy status płyta osiągnęła już w październiku 1991 roku, do dziś sprzedano na świecie ponad 35 milionów egzemplarzy.

Monsters Of Rock w Chorzowie


Już w czasach PRL nasz kraj przebił się w świadomości zachodnich promotorów jako dobre miejsce dla metalu. 13 sierpnia 1991 roku udało się zorganizować imprezę większą niż kiedykolwiek. Odsłonę festiwalu Monsters Of Rock, który od czasu debiutu w Donington w 1980 roku stopniowo zyskiwał wymiar międzynarodowy. Na Stadionie Śląskim w Chorzowie stawiło się 35000 fanów hard rocka i metalu. Krajowym organizatorem był Tomasz Dziubiński i jego firma – Metal Mind Productions.

Główną gwiazdą był zespół AC/DC, przed nim grała rewelacyjnie przyjęta Metallica, wcześniej Queensryche (w krajach zachodnich do zestawu dochodziły Black Crowes i Mötley Crüe). Wbrew zapowiedziom suportem nie został Acid Drinkers – zdecydowały przyczyny techniczne – brak ruchomych podestów umożliwiających szybkie podpięcie sprzętu. Muzycy polskiej grupy załapali się jako pracownicy obsługi sceny. Największa odsłona Monsters Of Rock odbyła się 28 września 1991 w Moskwie, zgromadziła ponad półtora miliona fanów, ale w przeciwieństwie do naszej, była darmowa.


PS:

Nadal warto zapoznać się z rocznicowym artykułem, poświęconym chorzowskiej odsłonie tegoż festiwalu. Autorem jest Paweł Piotrowicz, a wspomnienia (również te związane z zakulisową przygodą Acid Drinkers), ciągle są do wglądu na Onecie.
Teraz Rock
styczeń 2023


Waszym zdaniem
komentarzy: 0
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Nikt nie skomentował newsa.
OVERKILL.pl © 2000 - 2023
KOD: Marcin Nowak