W
I
Ę
C
E
J

«

N
E
W
S
Ó
W
The United States of Metallica: USA na koncertowym radarze zespołu - (cz. 3)
dodane 02.05.2020 15:19:39 przez: Marios
wyświetleń: 2011
Dziś trzecia i ostatnia część artykułu Kerrang!. Czas na ostatnie 15 przystanków zwariowanej trasy po wszystkich stanach USA.









OKLAHOMA
Gdy Metallica ruszała w trasę Shit Hits The Sheds w 1994 roku, jednym z zarezerwowanych suportów była ekipa Alice In Chains. Jednak z powodu rosnącego uzależnienia od narkotyków ich wokalisty, Laneya Stanleya, wspólne daty nie doszły ostatecznie do skutku. Nie powstrzymało to jednak gitarzysty Jerry’ego Cantrella przed dołączeniem do Metalliki na scenie w Oklahoma City podczas wykonania For Whom the Bell Tolls. I to nie był ostatni raz, kiedy Metallica w towarzystwie Cantrella wykonała ten numer. Ponownie połączyli siły na scenie w San Francisco, by zagrać tenże utwór w ramach obchodów trzydziestolecia Metalliki w 2011 roku.


OREGON
Rok 1983 był rokiem, w którym Metallica wydostała się z Kalifornii na szerokie wody Stanów. W międzyczasie tych niemal czterech dekad zespół odwiedził Oregon nie mniej, niż dziesięć razy. Niestety ich pierwsza wizyta w Starry Night Club w Portland, która odbyła się 17 listopada 1983 roku nie został uwieczniona w żaden audiowizualny sposób. Ale dzięki Internetowi możemy usłyszeć i zobaczyć triumfalny powrót zespołu dwa lata później w 1985 roku, gdy kończyli trasę promującą Ride the Lightning.




PENNSYLVANIA
Podczas trasy promującej album z kowerami, kiedy to Metallica wypełniała występy wyłącznie utworami innych zespołów, kapela wykorzystała bezkonkurencyjny pomysł zaproszenia w roli supprtu własnego kowerbandu. Takim sposobem przed Metallicą pojawiała się ekipa Damge Inc i grała numery Metalliki, a po wszystkim na scenie pojawiała się legenda thrashu i odpalała zestaw kowerów. Po występie w Filadelfii ‘Tallica zaprosiła nawet Damage Inc na sesję autografów na miejscowej stacji benzynowej.




RHODE ISLAND
Półroczna trasa Metalliki w roku 1986, kiedy to wspierali Ozzy'ego, była dla nich zarówno przełomowym doświadczeniem, jak i wycieczką, która zaprowadziła ich do tych stanów, w których jeszcze nie mieli okazji grać. Bez owego obszernego planu podróży u boku gwiazdy, Bóg jeden wie, ile czasu zajęłoby Metallice dotarcie do najmniejszego stanu USA. Chrztu na Ocean State (jak oficjalnie nazywa się tę część Stanów) dokonali 23 kwietnia 1986 roku. Setlista składała się z dziewięciu numerów. Mocno oparta o kompozycje z Master Of Puppets.


POŁUDNIOWA KAROLINA
Jeśli Metallica rzadko odwiedza spokojne rejony Stanów w pobliżu północnej, kanadyjskiej granicy, to i tak jest to nic, w porównaniu z odwiedzaniem Południowej Karoliny. Chociaż minęło ponad ćwierć wieku od czasów ich ostatniego koncertu w tym Stanie, to fani zostali uraczeni trzygodzinnym setem, w którym zabrzmiały Creeping Death, Enter Sandman, Whiplash, czy Battery. I na szczęście występ z 6 lutego 1993 roku można sobie dziś odpalić na YouTube.


POŁUDNIOWA DAKOTA
Gdy Metallica grała w Sioux Arena podczas trasy Wherever We May Roam w roku 1992, bilety kosztowały mniej niż 30 dolarów. Dwadzieścia sześć lat później fani o głębokich kieszeniach, którzy pragnęli zobaczyć ten sam zespół w tym samym mieście, mogli zafundować sobie pakiet premium, który kosztował 2,5 kafla (jednak mimo aż takiej inflacji, koncert z 2018 roku został całkowicie wyprzedany).


TENNESSEE
Występ Metalliki w Sommet Center w Nashville przeszedł do historii jako ten, w czasie którego na scenie pojawił się Lemmy Kilmister. Opoka Motorhead wkroczyła na scenę i wspólnie z Metallicą zostały wykonane dwa utwory: Damge Case oraz Too Late, Too Late. Te fragmenty koncertu wylądowały później w biograficznym filmie o Lemmym z 2010 roku. Pod wieloma względami ten moment był bardziej znaczący dla wielbiącej Motorhead Metalliki, niż fani kiedykolwiek mogliby przypuszczać.




TEKSAS
3 sierpnia 2003 roku na Texas Stadium w Dallas, James Hetfield świętował swoje 40-te urodziny. W czasie wykonywania ostatniego utworu – Enter Sandman – frontman przyjął kilka tortów na twarz, a publiczność zaśpiewała mu Happy Birthday. Po koncercie Metallica wróciła z powrotem do Bay Area, gdzie zaczęła się całonocna sesja na gokartach. Sprawdźcie pamiątkowe zdjęcia na oficjalnej stronie zespołu.


UTAH
Metallica od dawna znana jest z tego, że od czasu do czasu lubi sobie pograć w malutkich lokalach. I w takich okolicznościach, w środku zimy – 31 stycznia 2006 roku – kapela pojawiła się w Harry O's w Park City podczas festiwalu filmowego Sundance. Koncert ten służył promocji komediowego filmu przygodowego, w którym wystąpiła Metallica - a chodzi oczywiście o Nagrody Darwina.


VERMONT
Kiedy Jason Newsted został poproszony o wskazanie swojego najgorszego momentu na scenie, basista wybrał wieczór w Vermont na trasie Damaged Justice. Wówczas to cały jego basowy duch uleciał gdzieś, gdy Newkid próbował zagrać cokolwiek w Fade to Black. Tym próbom znalezienia jakiegokolwiek dźwięku nie pomógł fakt, że Jason - wspominając o temperaturze - która wówczas panowała w przekształconej na arenę gimnazjalnej salce, określił ją jako „110 stopni”.


VIRGINIA
I jeszcze jedne urodziny Hetfielda. Tym razem 3 sierpnia 1986 roku. Metallica gra ostatni raz jako wsparcie dla Ozzy’ego w czasie trasy promującej krążek The Ultimate Sin Anglika. Ponieważ Master Of Puppets był na dobrej drodze, by uzyskać w Stanach sprzedaż na poziomie złotej płyty, menadżer Metalliki, Peter Mensch, zebrał Metallicę w jednym miejscu i powiedział im, że teraz wszyscy mogą sobie pozwolić na zakup domów. Jak głosi legenda - pierwsze, co zrobili po usłyszeniu dobrych wieści, to ruszyli, by kupić właśnie domy.





WASHINGTON
W 1989 roku Metallica zagrała swój pierwszy profesjonalnie nakręcony koncert. Było to w Seattle Coliseum (obecnie znane jako KeyArena). Fani musieli jednak poczekać cztery lata, by zobaczyć i usłyszeć ów niesamowity zestaw, który wydany został jako część niesamowicie drogiego zestawu pt. Live Shit: Binge & Purge. Dziś, dzięki cyfrowej rewolucji, można go kupić na DVD, czy też w formie plików - po znacznie niższej cenie.


WISCONSIN
Plakat zapraszający na koncerty Monsters Of Rock w 1988 roku, sytuował Metallicę na przedostatnim miejscu. Oznaczało to tyle, że pojawiali się jako druga ekipa na scenie. Taki układ pozwalał Metallice spędzić lato, jak to ujął Lars Ulrich – pijąc codziennie przez osiem, dziewięć godzin. Rozpusta ta rozpoczęła się w East Troy w Wisconsin, niecały tydzień po zakończeniu sesji nagraniowych do …And Justice For All. Jest to młodzieńcze lato o jaskrawym kontraście do tych, które mają miejsce w Metallice dziś - ponad trzy dekady później.


ZACHODNIA VIRGINIA
Pojawienie się Metalliki na torze Charles Town Raceway 16 lipca 1996 roku było częścią tej różnorodności, której zespół próbował, dzieląc scenę z Wu-Tang Clan, Shaolin Monks, czy Rancid. Ówczesna Lollapalooza spotkała się z kontrowersjami, ponieważ wtedy wstrząs był przerażający! – główną gwiazdą był zespół metalowy. Dziś, gdy na festiwalach typu Secret Solstice występuje Slayer u boku Stormzy i Gucci Mane – to taka formuła wydaje się być powiewem świeżości.


WYOMING
Kiedy Metallica wyruszała w podróż do New Jersey na spotkanie z Jonnym Zazulą, młody zespół niemal zginął właśnie w Wyoming. Po wpadnięciu w tarapaty na ośnieżonej drodze, kapela niemal na oślep jechała na spotkanie z osiemnastokołową ciężarówką. Wszyscy mogliśmy zginąć – zauważył po latach James Hetfield. Bądźmy wdzięczni, że tego nie zrobili. Kochamy was, chłopaki.







Koniec.









Marios
Overkill.pl


Waszym zdaniem
komentarzy: 0
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Nikt nie skomentował newsa.
OVERKILL.pl © 2000 - 2024
KOD: Marcin Nowak