W
I
Ę
C
E
J

«

N
E
W
S
Ó
W
Wspomnienie albumu Master of Puppets w sierpniowym Teraz Rock
dodane 28.08.2022 00:04:47 przez: Marios
wyświetleń: 1325
W maju br. było wspomnienie na temat debiutanckiego albumu Metalliki, a w sierpniu przyszedł czas na przypomnienie opus magnum w dyskografii Metalliki – Master of Puppets – datowany na marzec 1986 roku.


premiera: 3 marca 1986

skład zespołu:
James Hetfield - voc, g; Kirk Hammett – g; Cliff Burton – b; Lars Ulrich – dr.

Kirk Hammett: To był rodzaj magii; wszystko, co robiliśmy, każda zagrana nuta – było właściwe.


To pierwszy materiał Metalliki skomponowany w pełni z Kirkiem Hammettem, bez wspierania się kompozycjami z początków działalności, gdy w składzie był Dave Mustaine. Utwory powstały w błyskawicznym tempie: „Master of Puppets” skomponowaliśmy chyba w osiem tygodni. Dziś osiem tygodni zajmuje nam dojechanie do studia – żartował Lars Ulrich po latach.

Lars i James tworzyli wspólnie latem 1985 roku w garażu domu przy 3132 Carlson Boulevard w kalifornijskim El Cerrito. Hammett mieszkał z matką w El Sobrante, ale spędzał sporo czasu w Sonomie (tam, gdzie Metallica w 2020 roku nagrała występ dla kin w czasie pandemii Covid’19 – przyp. Marios), gdzie przygotowywał pomysły w studiu przyjaciela.. Na późniejszym etapie pracy dołączył Cliff Burton, który pomagał w nadaniu utworom ostatecznego kształtu. Hetfield: Tak bardzo szanowaliśmy go pod względem muzycznym, że zwracaliśmy się do niego z pytaniami, jak powinna wchodzić lub kończyć się dana partia. Po prostu to wiedział.

Komfort pracy zapewniała umowa z nowym managementem – Q Prime. Ten załatwił kontrakt z dużą wytwórnią – Elektrą - wchodzącą w skład koncernu Warner. Zespół zastanawiał się nad zmianą producenta, ale wybrał pracę z tym samym co poprzednio Flemmingiem Rasmussenem w tym samym Sweet Silence Studio w Kopenhadze. Sesja ruszyła na początku września 1985 roku; dobiegła końca w grudniu. W styczniu 1986 w Los Angeles dokonano miksu. Album ukazał się na początku marca.

Metallica nie wydawała wtedy singli, ani nie kręciła teledysków, ale hitem stał się utwór tytułowy. Pamiętam tworzenie refrenu „Master Of Puppets” w naszym salonie – wspominał James. Wydawał mi się zbyt komercyjny, zbyt oczywisty. To zbyt łatwe, coś, co nie pasuje. Było to mantrą Metalliki. Lars wtedy stwierdził: „Nie, nie. To jest całkiem dobre, chwytliwe”. Pomyślałem: „Cóż, może (on) jest tym gościem od melodii, chwytliwości… No dobra”.

Utwór tym czasem zyskał nową rozpoznawalność – w lipcu 2022 roku, gdy numer pojawił się w serialu Stranger Things. Oświadczenie zespołu: Sposób, w jaki Duffer Brothers wykorzystują muzykę w „Stranger Things”, to nowy poziom, dlatego z radością przyjęliśmy nie tylko chęć wykorzystania „Master of Puppets” w serialu, ale też zbudowania wokół niego kluczowej sceny.

Master Of Puppets to pierwszy platynowy krążek w historii thrash metalu. Dziś jego sprzedaż na świecie przekracza 10 milionów egzemplarzy. To ten album rozpoczął drogę Metalliki do mainstreamu.


PAMIĘTNE WYDARZENIE:


Jesienią 1986 roku Metallica zaczęła promować album Master of Puppets koncertami w Europie. Najpierw była Wielka Brytania i Irlandia, pod koniec miesiąca zaczął się objazd Skandynawii. 26 września 1986 roku zespół dał koncert w Sztokholmie. Zaraz po zejściu ze sceny wsiedli do autobusu jadącego do Kopenhagi. Obok członków grupy na pokładzie znalazło się trzech pracowników technicznych i menadżer trasy – Robert Schneider. Brytyjskim autokarem (z kierownicą po prawej stronie) kierował wynajęty Anglik. Przed godziną siódmą nad ranem w okolicach miejscowości Dörarp autokar zboczył z toru jazdy, kierowca zbyt mocno skontrował i stracił panowanie nad kierownicą. Pojazd obrócił się o 180 stopni, wypadł na pobocze i przewrócił się na bok. U wszystkich pasażerów skończyło się na drobnych potłuczeniach. Cliff Burton wypadł przez okno i został przygnieciony przez autobus. Przyczyny wypadku pozostają nieznane – kierowca utrzymywał, że wjechał na oblodzoną nawierzchnię. Nie przedstawiono mu zarzutów. Autobusy koncertowe wykonane są zwykle z litego metalu, ale ten miał okna, co było główną przyczyną śmierci – mówił James Hetfield w „In the Studio”. Była gołoledź; autobus wpadł w poślizg i wywrócił się. Wtedy Cliff wypadł przez okno, a autokar go przygniótł. Stało się to bardzo szybko. Wiem ,że nawet nie miał świadomości tego, co się stało… Wyjście i zobaczenie kumpla pod autobusem nie jest czymś, przez co chciałbyś przechodzić. Naszą pierwszą reakcją był gniew; w tym byliśmy dobrzy.” Dlaczego to się stało? Gdzie jest kierowca? Chuchnij!”. Przeszedłem kilometr tej drogi w samej bieliźnie, na mrozie, szukająć tego oblodzenia….

Na pogrzebie basisty, 7 października 1986 roku, w jego rodzinnym Castro Valley, został odegrany (z magnetofonu) utwór Orion. Następcą Burtona w zespole został Jason Newsted – basista znany z Flotsam And Jetsam.Teraz Rock

Waszym zdaniem
komentarzy: 1
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Krys
05.09.2022 14:00:19
O  IP: 80.85.226.196
Jedni mają np. prymasa tysiąclecia, a ja mam Album 1000 - lecia !
OVERKILL.pl © 2000 - 2023
KOD: Marcin Nowak