W
I
Ę
C
E
J

«

N
E
W
S
Ó
W
"Wyzbyć się swoich słabości" - wywiad z zespołem Alcoholica
dodane 30.01.2023 17:46:33 przez: Dudrix
wyświetleń: 1827
Zespół Alcoholica od początku swojej działalności związany jest z fanklubem Overkill.pl. Już 3 lutego 2023 wydają swój drugi album zatytułowany F.E.A.R.

Z tej okazji przepytaliśmy ich o m.in. o proces twórczy albumu, znaczenie tekstów czy nadchodzące koncerty.ZAMÓW F.E.A.R.!!!
Overkill.pl: Gratulacje z okazji nadchodzącego albumu F.E.A.R. Wasz poprzedni album - Sub Zero – został wydany blisko 6 lat temu (czerwiec 2017), na kontynuacje fani musieli trochę poczekać. Czy ten czas wydłużył się z powodu pandemii, kosztów, braku czasu? Wszystkie z wymienionych lub zupełnie coś innego? Czy według was to w ogóle długo trwało?

Alcoholica: Dzięki - no tak - rozmawialiśmy często o tym jak to Metallica zwleka z wydaniem płyty kilka lat i proszę... trochę to trwało, ale jednak się udało! Oczywiście opóźnienie wynika z ogłoszenia pandemii - głównie przez brak możliwości grania koncertów co mocno ograniczyło nasze możliwości wcześniejszego wydania płyty... później ograniczenia w “spotykaniu się” no i dwa lata minęły. Ale jest!

Jak wyglądał proces twórczy tego albumu – występowała jakaś spontaniczność w postaci jamów czy od początku wiedzieliście w jakim kierunku to ma pójść? Czy w zespole można wymienić jednego konkretnego masterminda, reżysera tego wszystkiego czy dzielicie się obowiązkami?

Raczej ciężko mówić w naszym przypadku o “obowiązkach”. Wszystko toczy się swoim tempem - nie mamy podpisanej umowy z wytwórnią, która wymaga dotrzymania terminu, więc czasem szybciej czasem wolniej - tworzymy a raczej nagrywamy sobie jakieś riffy - każdy w domu - a kto wpadnie na jakiś pomysł całego kawałka przedstawia go reszcie. Potem się spotykamy i każdy dodaje to “coś” od siebie. Tak to wygląda :)

Wydaliście do tej pory 4 single z nadchodzącego albumu – „Inside of Me”, „Alone in The Crowd”, „Eye For An Eye” oraz tytułowy „F.E.A.R.”. Prezentujecie na nich solidną dawkę klasycznego metalu. Czy jakaś kompozycja była dla was wyjściem poza strefę komfortu?

Raczej nie - od momentu prezentacji surowej wersji, każdy w zespole “poczuł”, że to jest to - raczej rzadko się zdarza abyśmy coś odrzucali - raczej skupiamy się na tym, żeby ewentualnie coś dodać czy zmodyfikować .. ale to już często kosmetyka - jest nas 4 - każdy ma prawo wypowiedzieć się czy mu się dany numer podoba czy nie - jeżeli nie ma pełnej zgody to rezygnujemy z pomysłu.

W utworze F.E.A.R. śpiewacie „The time has come to make a move / The wolf is here, what do you choose / Face everything and rise”. Z jednej strony strach a z drugiej motywacja, aby zmierzyć się z przeciwnościami i powstać. Czy to tekst autobiograficzny zespołu, który postanowił spróbować pójść na swoje mimo że dawniej był głównie kojarzony jako tribute band Metalliki? Czy to zupełnie o czymś innym?

Interpretacja dobra - o to właśnie chodzi w tym tekście - aby wyzbyć się swoich słabości i czasem powiedzieć “NIE”. Jeżeli chodzi o “uwolnienie się” z kojarzenia z Metalliką to nie ma na to szans:) A i specjalnie nam na tym nie zależy - na koncertach będziemy łączyć dalej muzykę M i nasze kawałki. Ale teraz mamy trochę więcej możliwości - możemy grać tylko wieczory pod znakiem Tribute lub tylko autorskie .. Za to okładka pierwszej płyty SUB ZERO to taki mały symbol - przebiliśmy się przez lód (czytaj covery) i gramy też coś swojego.„Eye For An Eye” – w wideo do tego utworu ukazujecie okrutnie oblicze wojny. Tekst został napisany z myślą o wojnie na Ukrainie czy powstał wcześniej i wpasował się w obecnie panujące czasy?

Tekst dojrzewał od 24 lutego czyli dnia inwazji Putina na Ukrainę... Z miesiąca na miesiąc, okrucieństwo ruskiej dziczy przechodziło ludzkie pojęcie. Coraz częściej pojawiała się myśl - “Oko za oko” - nie ma przebaczenia!

Kogo tak nienawidzicie w tekście do „Inside of Me”?

To piosenka o “hejterze”, który mieszka w każdym z nas. To widać po komentarzach np. w mediach społecznościowych - mam czasem wrażenie, że ludzie nienawidzą wszystkiego i wszystkich - wiesz - nienawidzę Cię - ale przepraszam... Trzeba dobić jak można bo MOGĘ... tacy ludzie są też często samotni - szukają atencji swoimi wpisami. To smutne i przerażające. W każdym z nas mieszka, ktoś kto nienawidzi..

Mówi się, że wszystkie dzieci kocha się jednakowo, ale czy macie jakichś faworytów na tej płycie? Komponowanie lub wykonywanie, których utworów przyniosło wam najwięcej satysfakcji?

Myślę, że najzabawniejszy był Cover, który znajdzie się na płycie:) Powróciliśmy do końca lat 50 - przyjemnie interpretuje się pieśni z tego okresu - dużo melodii i prostych schematów - można coś z tego na rockowo wyciągnąć. Zaczynamy też odgrywać powoli kawałki z płyty - F.E.A.R czy Eye to naprawdę kawał thrashu - fajnie je grać na żywo. Dużo się dzieje - jest ogień :)

Zanim utwory przybiorą konkretne nazwy w warunkach studyjnych obowiązuje pewna nomenklatura. Czy możecie zdradzić jakie u was bywają robocze tytuły utworów i jakie (zabawne) historie się za nimi kryją? :)

Oj nie bardzo - Poza Inside, Alone oraz FEAR (które to od razu powstały w całości) reszta była wybierana z kilkunastu pomysłów na tytuły - poszczególne słowa zostały wybrane i obudowane potem tekstem - czasem wystarczy jedno słowo, żeby narodził się pomysł na treść. W studio raczej nudno - od 4 do 9 - tylko cover to był cover :). Chyba jeszcze nie ten etap, żeby nadawać robocze tytuły... moze przy następnej ? :)

Jak w dzisiejszych czas podchodzicie do wydawania muzyki na nośnikach fizycznych? Jest to dla zespołu waszego kalibru opłacalne czy lepiej wszystko opublikować w „streamingach”?

Płyta w ręce to znacznie lepsza alternatywa niż płyta w telefonie... Jest wiele osób, które chcą mieć przynajmniej CD w domu - niekoniecznie go słuchać, ale mieć. Oczywiście świat cyfrowy to teraz podstawa, ale na pewno będziemy mieli CD w ciągłej sprzedaży. Gorzej z wydaniem vinyla - ale może również w jakiejś minimalnej ilości się uda .. Czy się opłaca? Za rok o tej porze będziemy mądrzejsi. O Sub Zero czasem ktoś pyta, więc warto mieć kilka sztuk.Przejdźmy do waszej działalności koncertowej. Przez ponad dekadę wykonywaliście na koncertach utwory Metalliki. Następnie album z 9 autorskimi kompozycjami, teraz nadchodzi kolejne 9 autorskich. Jaki jest wasz obecny status, czy jest to nadal Metallica Tribute Band czy próbujecie już przejść na swoje? Czy na nadchodzącej trasie w 2023 będą dominowały już wasze utwory?

W zasadzie na to pytanie padła odpowiedź wcześniej - będziemy łączyć lub w zależności od potrzeby - grać tylko swoje lub tylko covery :) Na pewno pierwsze koncerty marcowe będą opierały się głównie na naszej muzyce - chcemy promować płytę.

Ciężko zliczyć liczbę koncertów, które zagraliście od założenia zespołu czyli 2004. Czy jakieś koncerty szczególnie zapadły wam w głowie? Możecie podzielić się jakimiś ciekawymi historiami?

No nie ma się co czarować - najbardziej pamiętamy Woodstock 2016 - masa ludzi świetna atmosfera. Często też wspominamy before party, które organizował Overkill w Warszawie w 2014 roku - Hard Rock Cafe wypełniony po brzegi fanami Metalliki z całego świata - zagraliśmy 34 kawałki - 4 godziny muzyki. To było coś - na koncercie techniczni Mety - posiedzieliśmy na piwie do 4 rano. Dobre Wspomnienie ( szczegóły nie nadają się do prasy - You know:) Również koncert z orkiestrą - jest kilka wspomnień - sporo przez te 18 lat się działo - nawet bardzo :)

Niby daleko, ale jednak blisko zbliża się wasze 20-lecie istnienia. Czy myślicie już o tym? Planujecie jakieś specjalne wydarzenie na tą okazję? Może singiel jubileuszowy w postaci „It’s Time”? :)

Najpierw skupimy się, żeby dociągnąć do tych 20 :)) Potem pomyślimy co dalej!

Dziękuję za poświęcony czas. Jeszcze raz gratulacje z okazji najnowszej płyty „F.E.A.R.” i do zobaczenia na trasie ;)

Dzięki piękne - pozdrawiamy - trzymajcie się zdrowo i do zobacznia “ON TOUR”

ALCOHOLICA ON TOUR 2023


04.02 - Tychy: Underground
17.03 - Gdańsk: Wydział Remontowy
18.03 - Łódź: Iron Horse
24.03 - Gomunice: Bogart
25.03 - Siedlce: Lemmy Pub
31.03 - Kraków: Zaścianek
01.04 - Zabrze: Ck Wiatrak
15.04 - Biłgoraj
06.05 - Skarżysko: Semafor
27.05 - Krosno: Iron Pub
03.06 - Jastrzębie Zdroj: Chimera
30.06 - Chwałkowo: Festiwal Bangarang
08.07 - Białystok: Moto Zlot
Dudrix

Waszym zdaniem
komentarzy: 0
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Nikt nie skomentował newsa.
OVERKILL.pl © 2000 - 2024
KOD: Marcin Nowak