W
I
Ę
C
E
J

«

N
E
W
S
Ó
W
Zdjęcie 'Metallica na gierkówce'
dodane 25.01.2011 13:29:11 przez: Overkill.pl
wyświetleń: 31984
W książce Rossa Halfina "The Ultimate Metallica" znalazło się poniższe zdjęcie, wykonane w lutym 1987 roku. Metallica zagrała wówczas w Spodku dwa koncerty, 10 i 11 lutego. Poniżej kilka informacji, jakie w nawiązaniu do tej, nie ma co ukrywać robiącej furorę wśród polskich fanów, fotki przygotował paddy - pozdrowienia!


Zdjęcie było zrobione przy "gierkówce", najprawdopodobniej w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego na drodze krajowej nr 1 (trasa europejska E75), jadąc od strony Łodzi w kierunku Katowic. Tam, na pewnym odcinku droga 1 pokrywa się z drogą 8, potem 8 odchodzi w kierunku Warszawy i Radomia, a 1 na Katowice przez Radomsko i Częstochowę. Raz jadąc tamtędy (od Radomska) na egzamin przeoczyłem znak i zamiast na Radom pojechałem na Łódź i musiałem się spory kawałek wracać, więc ten odcinek doskonale zapamiętałem :) Ale oni najprawdopodobniej jechali od strony Łodzi, gdyby od Warszawy jechali to na znaku byłaby też 8, a zdjęcie było zrobione wcześniej, zanim 1 i 8 się pokrywają. Skąd mogli jechać? Z Warszawy raczej nie, chyba że przez Łódź ale wtedy by sporo kilometrów nadłożyli i zrobili tzw. "kolano". Poprzedni koncert grali w Holandii, więc mogli jechać busem stamtąd do Katowic. Wtedy mogli jechać przez Łódź i Piotrków (właściwie 1 omija Piotrków i Radomsko, biegnie obok tych miast). Punkt 'A' na mapce poniżej to prawdopodobne miejsce zrobienia zdjęcia.

W poniższym wywiadzie James wspomina pierwszy pobyt w Polsce i Spodek, który tak bardzo im się podobał, że robili sobie przy nim zdjęcia.

Poniżej trzy inne wywiady, z Kirkiem, w których wspomina on tamtejsze koncerty z lat 80-tych:

MiastoMuzyki.pl:

A jak wytłumaczysz fakt, że macie w Polsce najlepszych fanów na świecie? To mocne stwierdzenie"

Kirk: Ale nie jest to nieprawdą. Jest tu wielu naprawdę hardcore'owych fanów. Pierwszy raz kiedy tutaj graliśmy" jakie to było miasto? Katowice? A tak to ten latający Spodek. Jest niesamowity, ten koncert zapamiętamy na długo. I zawsze jak tu wracamy widzimy, jak bardzo fani są głodni Metalliki. Ale są oczywiście pełni szacunku. Przed hotelem, gdzie nocowaliśmy były ich setki, to nie zdarza się w innych miejscach. To wszystko świadczy o miłości, którą mają dla Metalliki. I dlatego zawsze wracamy do Polski, żeby zagrać. Metallica żyje w sercach ludzi w Polsce. Nie byliśmy tu teraz przez cztery lata. To niesamowite, że kiedy znowu przyjeżdżamy, cały czas jest tu tak wielka liczba ludzi, ciągle zakochanych w tym, co robi Metallica...

Onet.pl:


Zagraliście w lutym 1987 roku. To były dwa koncerty, 10 i 11 lutego w Katowicach. Czy z którejś z wizyt w Polsce zachowałeś jakieś szczególne wspomnienia? W moim kraju Metallica zawsze miała mnóstwo oddanych i entuzjastycznie reagujących fanów. Zresztą dzisiejszy koncert jest wyprzedany.

Kirk: Tak, mówiono mi o tym. To wspaniałe. Polscy fani zawsze mocno wspierali nasz zespół, zawsze odczuwaliśmy, że nasza muzyka tak wiele dla nich znaczy. Zachowałem wiele wspomnień z naszej pierwszej wizyty w Polsce. Graliśmy wtedy z polskim zespołem, który nazywał się Kat, wpiliśmy morze wódki [śmiech]. Odwiedziliśmy również obóz koncentracyjny w Oświęcimiu. Co jeszcze? Pamiętam doskonale, że fani na koncercie zachowywali się jak szaleni. O ile się nie mylę, przed koncertem zdewastowali również kilka tramwajów w Katowicach...

Byliśmy zaskoczeni i zwaleni z nóg takim przyjęciem. Naprawdę. Pewnie pamiętasz, że w 1987 roku Metallica nie grała jeszcze długich tras koncertowych, nawet w Ameryce. Tam graliśmy już w nieco większych halach, ale w tamtym czasie nie występowaliśmy na stadionach. W Europie było nieco lepiej. Tu występowaliśmy dość często w nieco większych arenach. Przyjechaliśmy do Polski i pamiętam, że hala, w której graliśmy, była naprawdę spora [Spodek - red.]. Daliśmy dwa koncerty dzień po dniu i za każdym razem zabrakło biletów. Byliśmy z tego powodu niesamowicie szczęśliwi. Wiesz co? Fajnie jest, że mogę znowu tu być i powspominać. To były dla nas naprawdę wspaniałe chwile.


Rzeczpospolita:


Pamięta pan pierwszą wizytę w Polsce?
Kirk: Nigdy jej nie zapomnę. To był 1987 r. Nie byliśmy wtedy jeszcze taką gwiazdą jak dziś, a zapełniliśmy dwukrotnie Spodek. To się nam wtedy nie zdarzało. Pamiętam, że przed nami grał świetny polski zespół Kat. No i że fani jadący na koncert zdemolowali pociąg. Hm. Wszyscy byliśmy wtedy gniewni i młodzi.


paddyzpider666 podesłał link do bootlegu z tego koncertu - znajdziecie go
tutaj, poniżej okładki.
LUCAs MoszczenicA sprawdził, jak ten znak wygląda dzisiaj:

"Miejsce znaku jest raczej przeniesione i droga trochę przebudowana. Chłopaki jechali drogą od Tomaszowa Mazowieckiego poprzez Rawę Mazowiecką, wcześniej Janki, drogą E67 czyli krajową 8-ką od Warszawy (prosto z lotniska). Obecne położenie znaku to N 52st.24`14`` E 19st.37`58``. Ten ostatni znak 'pogięty w ...' to jest dokładne miejsce przed tym zakrętem co na zdjęciu z 1987 roku, zjazd na dwupasmówkę."


...o to jeszcze jedna ciekawa fota dla NAS, o której też wspominał w jednym z wywiadów HETFIELD wraz z KIRKIEM co zrobiło na nich największe wrażenie? To ten "Spodek z wielkim napisem MetallicA przed wejściem gdzie tez zrobili sobie zdjęcie"
. Zdjęcie zostało wykonane przy głównym wejściu do hali przed koncertem 12.02.87r.

LUCAs MoszczenicALUCAs MoszczenicA
"Tak mógł wyglądać nasz bilet ze spodka z 1987r. bo te dwa pochodzą z tej samej trasy koncertowej co u nas w kraju. Nie wierzę, że nam sprzedawali wjazd jako bilety na kartki, jak za mięso w sklepie Społem na ten koncert.... ;) komuna się do tego nie dokładała. Dodaję również autografy."

Falkoner Teater 08-01-1987
METALLICA
: Support METAL CHURCH


KB-Hallen 13-10-1988
METALLICA (Justice Tour)
: Support QUEENSRYCHE...ostatni koncert z trasy europejskiej Damage Inc. Tour
z `87 zagrany po naszym w Spodku i dniu przerwy w dniu 13.02.1987r. Gothenburg, Szwecja....Viader Lord podesłał skany biletów z 1987 roku:

Waszym zdaniem
komentarzy: 119
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
1 2 3
P.G.
19.12.2013 20:44:39
O  IP: 151.248.56.122
Możesz zrobić lepszą jak Ci się chce, ja jeszcze jej nie wydrukowałem :)
M.K.ART
18.01.2013 18:31:10
O  IP: 77.254.135.183
Widzę ze okładka która zrobiłem z kilka lat temu do posta nnm.ru zrosła się z tym bootlegiem :) Dziś zrobiłbym ją trochę inaczej ale w tamtym okresie udało mi się dorwać tylko dwa zdjęcia metallici z polski, słabo szukałem.
z pozdrowieniami M.K.ART
1 2 3
OVERKILL.pl © 2000 - 2024
KOD: Marcin Nowak