Fastnews
Dyskografia - The 5.98 E.P. Garage Days Re-Revisited
The 5.98 E.P. Garage Days Re-Revisited 1. Helpless
2. The Small Hours
3. The Wait
4. Crash Course In Brain Surgery
5. Last Caress/Green Hell

Skład: James Hetfield, Lars Ulrich, Jason Newsted, Kirk Hammett
Rok wydania: 1987

Teksty - teksty wszystkich piosenek
Tłumaczenie - tłumaczenie na polski utworów

"Pogodziłem się ze śmiercią Cliffa jakiś czas temu. Oczywiście żałujemy, że nie ma go z nami, ale jesteśmy pewni, że jego duch jest zawsze z zespołem. Na scenie Jasonem od początku czuliśmy się bardzo dobrze i Jason jest z nami świetnie zgrany. Tylko dobrze by było gdyby bardziej się wyluzował w czasie sesji zdjęciowych."
Lars Urlich, listopad 1986

28 października 1986 roku do sali prób Metlliki wszedł chuderlawy, żylasty chłopak z basówką w ręku. Zapytany który utwór chciałby zagrać odpowiedział: Który tylko chcecie, znam je wszystkie.

Kolejna odsłona - i kolejny etap w życiu zespołu. Pierwsze utwory nagrane z nowym basistą Jasonem Newstedem. Płyta ukazała się w sierpniu 1987 roku. Jest to zlepek nagrań z repertuaru takich zespołów jak: The Misfist, Killnig Joke, Budgie, Diamond Head i Holocaust. Na początku lipca 87' roku Metllica w nowym składzie wchodzi do studiach A&M. oraz Conway w Los Angeles i w ciągu sześciu dni nagrywa minialbum The $ 5.98 EP Garage Days Re-Revisited. Dziwaczna płyta o dziwacznej nazwie, nagrywana szybo i bezstresowo. Menadżer Metalliki Peter Menschow zdołał namówić weterana rocka Teda Nugenta, który właśnie w tych studiach nagrywał swój materiał, że Metallica potrzebuje sześciu dni czasu studyjnego. Nugent znalazł wolne terminy w swoim rozkładzie zajęć i wpuścił chłopaków by mogli zarejestrować "swoje" nowe kawałki. Hetfield: "Nagranie minialbumu w całości wypełnionego przeróbkami obcych utworów to było coś nie do pomyślenia, więc tym bardziej nam się ten pomysł spodobał."

Mini album ku uciesze Jasona charakteryzuje się niezłym dudnieniem basu, który z łatwością przebija się przez hałaśliwe gitary, a w niektórych utworach, jak Crash Course In Brain Surgery (Budgie) czy Helples (Diamond Head), można odnieść wrażenie, że Newsted gra solo. Oprócz obu wymienionych utworów na płycie znalazły się jeszcze trzy: The Small Hours (Holocaust), The Wait (Killing Joke) i Last Caress/Green Hell (Misfits). Oczywiście Metallica nie była by sobą gdyby nie zrobiła czegoś dziwnego, a tym czymś na tej płycie był to "ukłon" w stronę Iron Maiden i "wykonanie" fragmentu Run To The Hills. Ciekawostką i soczystym kaskiem dla fanów były zarejestrowane "pogaduszki" muzyków między utworami - oczywiście pozostawione celowo. Generalnie pełny luz i zabawa po pachy, z której powstała całkiem dobra i ostra płyta. Hammett: "Po raz pierwszy nagrywałem wtedy na gitarach firmy ESP z przystawkami EMG. Poszło mi bardzo szybko - zarejestrowałem swoje partie i dwie noce. Wszystkie parie solowe były moje. Fakt, że w oryginalnych wersjach Helpless i The Wait nie było solówek, nawet mi pomógł - nikt nie mógł porównywać moich popisów z czymś innym".

Metallica powróciła odbudowana po tragicznej śmierci Clifa. Nie było żałoby, tragicznych okładek i tym podobnych rzeczy. Z okładki śmieją się do nas cztery rozdziawione w szerokich uśmiechach gębki muzyków z poprzekręcanymi imionami: Jaymz, Krk, Larz i Jasun. Równie dziwaczny i długaśny tytuł był żartem. Metallica zawarła w nim cenę, by sprzedawcy nie mogli zdzierać z fanów. Kirk: Zrobiliśmy ten album dla fanów, po prostu taki żart.

21 sierpnia 1987 roku płyta pojawiła się w amerykańskich sklepach. W Wielkiej Brytania na pierwszym wydaniu pominięto utwór The Wait , żeby wylansować je na liście singlowej, a w Japonii płyta ukazała się dodatkowo z tekstami, biografią i dużym plakatem. Garage Days Re-Revisited w Anglii dotarła na 27 miejsce listy najlepiej sprzedawanych singlii, a w USA 9 października 1987r. płyta osiągnęła 28 pozycję w zestawieniach. Metallica zawsze uchodziła za zespół skupiający się na nagrywaniu i dopieszczaniu w każdym szczególe własnych kompozycji. W owym czasie jednak ta na szybko i pozornie niedbale nagrana EP-ka szczyciła się jednym z najlepszych brzmień jakie kiedykolwiek nagrał zespół.Oficjalnie płyta ukazała się na świecie jako:
EP - WINYL, w 15 wydaniach
EP - KOMPAKT w 9 wydaniach
TŁOCZNIE TESTOWE, 1 wydanie
EP - PROMOCYJNY, w 3 wydaniach
CD - PROMOCYJNY, 1 wydanie

Źródła:
Metallica - Sprawiedliwość Dla Wszytkich, J. Mciver
Metallica - Sami o Sobie, M. Putterford
Metallica - Biczowanie Dźwiękiem, E.M. Square
Metallica - Fuel & Fire, S. Hadland
Metallica - Sznurki Pana Boga, I. Stefanowicz

Kill'em All


Bartek Bartoluss Warowy

Dział redaguje: Wojo
OVERKILL.pl © 2000 - 2023
KOD: Marcin Nowak