Fastnews
Dyskografia - Lulu
Death Magnetic CD1:
1. Branderburg Gate
2. The View
3. Pumping Blood
4. Mistress Dread
5. Iced Honey
6. Cheat on MeCD2:
1. Frustration
2. Little Dog
3. Dragon
4. Junior DadSkład:
Lou Reed - wokal, gitara, Continuum;
James Hetfield - wokal, gitara;
Lars Ulrich - perkusja;
Kirk Hammett - gitara;
Robert Trujillo - gitara basowa

Rok wydania: 2011
Wydawcy: Sister Ray Enterprises Inc./Universal Music

Tłumaczenie - teksty przetłumaczone na język polski
Posłuchaj Lulu - strona, na której Metallica legalnie umieściła album w całości do przedpremierowego przesłuchania.


31.10.2011 / 1.11.2011. W tych dniach oficjalnie na sklepowych półkach wylądował album o tajemniczym tytule "Lulu". Dopiero po dokładnym przyjrzeniu się, w oko wpada naklejka z napisem Lou Reed & Metallica. Słowo w końcu stało się ciałem. Po niefortunnych kwietniowych wypowiedziach pana Hammetta (za które został nieco przystopowany przez redaktorów naczelnych Metalliki L.U i J.H), w końcu gruchnęła wiadomość, że „Jesteśmy w HQ z Panem Louisem Reedem!”.
Pierwszy raz w krótkiej historii Internetu fani się z faktem, że piracka internetowa kopia staje się za chwilę jak najbardziej legalna. Wszystko za sprawą oficjalnej witryny prezentującej "Lulu", na której błyskawicznie pojawił się album w całości do darmowego przesłuchania. Namiastkę podobnego działania można było zaobserwować tuż przed premierą „Death Magnetic”, gdzie liczba przedpremierowo udostępnionych utworów to 6.

Być może to jedna z najdziwniejszych unii w historii muzyki rockowej. Oto spotykają się praojcowie thrash metalu z sześćdziesięciodziewięcoletnim wizjonerem rocka, by nagrać wspólnie "Lulu" - dwupłytowy album z tekstami inspirowanymi stuletnimi dramatami niemieckiego ekspresjonisty i naturalisty.
W lutym 2011 roku, gitarzysta Kirk Hammett, wspomniał o "projekcie": "To nie będzie tak naprawdę stuprocentowy album Metalliki. To projekt, ujmę to w ten sposób. Bez zagłębiania się w szczegóły - bardziej projekt studyjny niż płyta Metalliki z prawdziwego zdarzenia".


30. października 2009 roku Czterech Jeźdźców gościło na scenie Księcia Ciemności z Birmingham, Raya Daviesa z The Kings, no i Lou Reeda. Z tym ostatnim wykonali "Sweet Jane" oraz "White Light, White Heat" - oba z repertuaru The Velvet Underground. Podobno ziarna współpracy zasiane zostały już tamtego wieczora. Podobno pierwotnie Metallica miała nagrać nieopublikowane wcześniej utwory Lou, które ten skomponował na przestrzeni lat. "Byliśmy wielce zainteresowani współpracą z Lou. W głowie kotłowały mi się jednak gigantyczne znaki zapytania. Jak to będzie? Co może się stać?" - to cytat z Hetfielda.
Na długo przed premierą albumu, ukazała się chyba najbardziej rozpoznawalna recenzja utworów z „Lulu”. Autorem tejże recenzji jest David Fricke – pracownik Rolling Stone. Fricke jako dziennikarz prestiżowego magazynu miał możliwość przesłuchania już w czerwcu 2011 roku dwóch utworów: "Pumping Blood" i "Mistress Dread". Opisał ich brzmienie jako „wściekłe połączenie klasycznego albumu Reeda „Berlin” z 1973 roku oraz miażdżącego „Master of Puppets” Metalliki z 1986 roku”.

tekst: Maciej Krzywiński i Marios
zdjęcia: Anton Corbijn


Dział redaguje: Marios
OVERKILL.pl © 2000 - 2023
KOD: Marcin Nowak