W
I
Ę
C
E
J

«

N
E
W
S
Ó
W
Metallica wciąż najpopularniejszym metalowym zespołem
dodane 12.01.2021 12:07:03 przez: Marios
wyświetleń: 1846
Na stronie Forbes pojawił się krótki wpis potwierdzający utrzymującą się tendencję, że Metallica to wciąż królowie w gatunku muzyki metalowej. Tym razem tezy nie oparto o koncerty, których rzecz jasna zabrakło w minionym roku, a o liczbę słuchaczy w serwisach streamingowych.


tekst: Quentin Singer
tłumaczenie: Marios


Nie ma zaskoczenia w fakcie, że Metallica, która przez długi czas królowała w metalowym świecie muzyki, nadal dominuje w statystykach jako najpopularniejsza metalowa kapela na globie. Niedawno zespół opublikował podsumowanie wyników w serwisie Spotify za rok 2020. Na grafice zaprezentowano gigantyczne dane związane ze streamingiem twórczości kapeli: 1,1 miliarda odtworzeń o łącznej długości 99,3 miliona godzin. Liczby te wykręciło 53,3 miliona słuchaczy z 92 krajów.

Nie ma innego metalowego zespołu, który zbliżyłby się do liczb, którymi szczyci się Metallica. Jedyną kandydaturę, którą ewentualnie można by wziąć pod uwagę, jest prawdopodobnie Guns‘N Roses (który aktualnie przewyższa Metallicę miesięczną liczbą słuchaczy – 18,3 do 15,6 miliona). Jednak Gunsi to nie jest ściśle metalowa ekipa i bardziej adekwatną łatką jest w ich przypadku hard rock.

Dane ze Spotify dotyczące Metalliki to jedynie przebłysk ich niekwestionowanej popularności i rosnącej ciągle bazy fanów, z których spora część to oddani konsumenci muzyki na fizycznym nośniku. Album S&M2 przewyższył sprzedażą fizycznych kopii ostatni krążek Katy Perry pt. Smile. I choć nie jest to jakoś zaskakujące, że rok w rok postrzega się Metallicę jako panujących metalowych czempionów, jednak daje to szerszy horyzont tego, by dostrzec, jak duża część populacji świata to konsumenci ciężkiej muzyki.

I oczywiście niektórzy mogą twierdzić, że Metallica nie gra już tak ciężko, jak (szczególnie na Czarnym Albumie, który jest ich najlepiej sprzedającą się płytą) na przełomie lat ’80 i 90’, ale nadal bardzo często są bramą, przez którą przechodzą kolejni słuchacze szukający muzyki metalowej. I będąc tym punktem wejścia w świat ciężkich brzmień, Metallicę wciąż określa się jako twórców najlepszego thrash-metalowego albumu w historii muzyki – Master of Puppets. Do listy legendarnych płyt zalicza się jeszcze albumy Ride the Lightning oraz …And Justice For All.

Ale nawet po tak klasycznych krążkach muzyczne dziedzictwo Metalliki dalekie jest od mety. Perkusista Lars Ulrich donosi, że zespół ciężko pracuje nad następnym studyjnym albumem i oznajmia: To będzie najlepszy album, jaki kiedykolwiek nagraliśmy! Będzie to album najcięższy, najfajniejszy… Ale żarty na bok… Jeśli nie dlatego, że myślimy, że najlepsza płyta jeszcze przed nami, to po co nagrywać?

PS:
Tym samym słuchacze i fani pobili wynik podsumowania z roku 2019, kiedy wykręcono jeden miliard dwieście sześćdziesiąt tysięcy odtworzeń.


Marios
Overkill.pl


Waszym zdaniem
komentarzy: 1
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Sosik
15.01.2021 00:02:28
O  IP: 0.0.0.77
Miło czytać takie wiadomości, choć ja się do tego wyniku nie przyłożyłem, bo jako człek starej daty słucham z CD lub mp3. Jakoś mam poczucie, że jak mam na fizycznym nośniku w łapie to jest moje i będzie moje nawet jak już internety padną ;)

A tak z innej beczki - cóż tu taka cisza? Od kilku newsów ani jednego komentarza? Już wiem! Pewnie wszyscy na stokach, w galeriach, w restauracjach lub na koncertach ;)
OVERKILL.pl © 2000 - 2023
KOD: Marcin Nowak