W
I
Ę
C
E
J

«

N
E
W
S
Ó
W
Sześć godzin z potworami: Monsters Of Rock w Chorzowie
dodane 13.08.2023 14:29:14 przez: Marios
wyświetleń: 3620
Już w czasach PRL nasz kraj przebił się w świadomości zachodnich promotorów jako dobre miejsce dla metalu, ale to 13 sierpnia 1991 roku udało się zorganizować imprezę większą niż kiedykolwiek. Odsłonę festiwalu Monsters Of Rock, który od czasu debiutu w Donington w 1980 roku stopniowo zyskiwał wymiar międzynarodowy. Na Stadionie Śląskim w Chorzowie stawiło się 35000 fanów hard rocka i metalu. Krajowym organizatorem był Tomasz Dziubiński i jego firma – Metal Mind Productions. Główną gwiazdą był zespół AC/DC, przed nim grała rewelacyjnie przyjęta Metallica, wcześniej Queensryche (w krajach zachodnich do zestawu dochodziły Black Crowes i Mötley Crüe). Wbrew zapowiedziom suportem nie został Acid Drinkers – zdecydowały przyczyny techniczne – brak ruchomych podestów umożliwiających szybkie podpięcie sprzętu. Muzycy polskiej grupy załapali się jako pracownicy obsługi sceny.


Swego czasu Paweł Piotrowicz przygotował dla Onetu fantastyczny artykuł przypominający wydarzenia z 13 sierpnia 1991 roku, kiedy to Metallica drugi raz zawitała do Polski. Tekst zatytułowany Sześć godzin z potworami: 25. rocznica koncertu Monsters Of Rock w Chorzowie wciąż pozostaje skarbnicą emocji, które towarzyszyły polskim fanom ciężkiej muzyki. Po 32 latach, jakie minęły od tamtego wtorku, wydarzenie to nadal figuruje w pamięci jako coś więcej niż tylko koncert - było to prawdziwe przeżycie pokoleniowe. Warto więc przypomnieć ten artykuł, ocalając od zapomnienia nie tylko tamte odczucia, ale i sam wpis autora.


---autor: Paweł Piotrowicz


Trzynasty sierpnia 1991 roku… Nigdy nie zapomnę tego dnia, tak jak i nigdy nie zapomni go 35 czy 40 tysięcy polskich fanów heavy metalu i nie tylko. Tych wtedy kilkunastoletnich, jak i dorosłych, wychowanych w latach 60. czy 70. Właściwie wszystkich – bo każdy chciał być wtedy w Chorzowie, choć nie każdy mógł. To właśnie tamtego gorącego popołudnia doszło na Stadionie Śląskim do koncertu, jakiego jeszcze w Polsce nie było. Owszem, odwiedzały nas już wcześniej zachodnie metalowe gwiazdy – wystarczy wspomnieć organizowaną od 1986 roku Metalmanię, dwie trasy Iron Maiden (1984, 1986) czy wizytę Metalliki w lutym 1987 roku, która zagrała u nas dwukrotnie w katowickim "Spodku", niespełna pół roku po tragicznej śmierci Cliffa Burtona. Tyle że wtedy nie miałem jeszcze skończonych jedenastu lat, a Metallikę znałem głównie z groźnie wyglądających obrazków, jakie widywało się czasem na koszulkach starszych kolegów. Wolałem słuchać Europe i Bon Jovi.

Rok 1991 to już zupełnie inna bajka. Polska od dwóch lat była państwem wyzwolonym z komunistycznego pręgierza, przechodzącym przez dla niektórych bolesne, ale konieczne wolnorynkowe przemiany. Była państwem rozwijającym się, otwierającym się na świat. Odczuwali to także fani muzyki – kupienie płyty kompaktowej nie stanowiło już problemu, poza finansowym, podobnie jak dostanie prasy muzycznej. Ukazywała się już wtedy nawet polska wersja anglojęzycznego "Metal Hammera", której redaktorem naczelnym był Tomasz Dziubiński (1961-2010), szef Metal Mind Productions. I to właśnie on w głównej mierze odpowiedzialny był za zorganizowanie polskiej edycji "Monsters of Rock" – jednego z symboli światowego heavy metalu. O styczności z tym festiwalem wcześniej mogliśmy tylko marzyć. Króciutko o historii… Idea Monsters of Rock narodziła się w Anglii, w 1980 roku, w umysłach promotorów Paula Loasby’ego i Maurice’a Jonesa. Zależało im na stworzeniu stadionowego festiwalu, na którym grałyby największe gwiazdy hard rocka i heavy metalu. Na miejsce koncertu wybrali dość sporawą (7 tysięcy mieszkańców) angielską wieś Castle Donington, leżącą 27 km na północny zachód od Leicester i 170 km od Londynu – i pozostała nią do roku 1996. Gwiazdą pierwszej edycji, która odbyła się 16 sierpnia, była grupa Rainbow, wspierana przez między innymi Judas Priest, Scorpions i Saxon. Festiwal w następnych latach trafił też do innych krajów, a nawet na inne kontynenty, a zakończył swój żywot w roku 2006 – gwiazdami koncertu w Milton Keynes Bowl byli Deep Purple i Alice Cooper. Jedyna polska edycja odbyła się właśnie 13 sierpnia 1991 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie. - Był to pierwszy wielki stadionowy koncert w wolnej Polsce – przypomina Wojciech Hoffmann. Gitarzysta zespołu Turbo do Chorzowa przyjechał z Poznania własnym samochodem, z grupą znajomych. – Byliśmy cali szczęśliwi, podjarani. Metallica wydała akurat "Czarny album", w MTV od kilku dni leciał "Enter Sandman". Na miejscu spotkałem tłumy ludzi, w tym wielu znajomych muzyków. Dziś już nawet nie pamiętam dokładnie kogo.

Gazem w sześciolatka

Ja wybrałem się do Chorzowa samotnie. Miałem piętnaście lat, ale na szczęście najbliższa rodzina mieszkała w Gliwicach, skąd na miejsce był tylko "rzut gitarą". W moim rodzinnym Głogowie paru kolegów rozpowiadało wszystkim, że jadą, ale jak przyszło co do czego, każdy znalazł wymówkę. Może i trudno się dziwić. Nie zawsze łatwo jest puścić rodzicowi piętnastolatka na wyprawę przez pół Polski. Bilet zakupiłem od razu, w głogowskim "OK. Music", za pieniądze wyproszone od mamy - 160 tysięcy ówczesnych złotych, przed denominacją. Tato nic o koncercie nie wiedział, poza tym, że jedziemy do Gliwic do rodziny. Stamtąd do Chorzowa wybrałem się pociągiem, razem z mamą, jej przyjaciółką i moim sześcioletnim kuzynem. Pomyślała, że ja pojadę na koncert, a ona zabierze go do chorzowskiego ZOO, znajdującego się przystanek od Stadionu Śląskiego. Czyli niejako prawie odprowadzi mnie na miejsce. Przy dworcu wsiadłem do zatłoczonego tramwaju. – A my pojedziemy następnym, będzie mniej tłoczno - usłyszałem. Dopiero po powrocie do Gliwic dowiedziałem się od mamy, że na "ten następny" napadła grupa skinheadów. Krewcy dżentelmeni nie tylko próbowali wywrócić pojazd, ale wpuścili do środka gaz łzawiący. Jeden z fanów jadących na koncert otworzył okno i wychylił lekko głowę mojego kuzyna, by ten miał czym oddychać. Interweniowała policja, wszystko skończyło się dobrze, ale te nerwy… – Tamtego dnia zaczęłam siwieć – przyznała mi po latach moja mama. A kuzyn do dziś jest wielbicielem metalu.

W metalowej ekstazie

Sam koncert? Co tu mówić. Czekałem na wszystkie trzy kapele, w tym Queensrÿche, których byłem już wtedy wielkim fanem, zwłaszcza płyt "Operition: Mindrcrime" i "Empire". Zdziwiło mnie, że tak mało osób reagowało na nich entuzjastycznie. Nawet kiedy wokalista Geoff Tate rzucił ze sceny pytanie Czy mnie znacie?, spotkał się z milczeniem. Metallica? To było spełnienie marzeń, 80 minut metalowego piekła, czyli nieba, rozpoczęte nieodzownym "The Ecstasy of Gold" Ennio Morricone, którego już wtedy dobrze znałem z wielu seriali nadawanych przez Telewizję Polską. A potem "Enter Sandman" z wydanej dzień wcześniej (12 sierpnia) "czarnej" płyty. A dalej, między innymi, "Creeping Death", "Fade to Black", "Master of Puppets", "Seek And Destroy", "Whiplash" i na sam koniec "Battery". Ale cokolwiek by zagrali, byłoby dobrze. Bo było. W doświadczeniu obserwowania muzyków, którzy wydawali się bogami, było coś surrealistycznego. Nie będę jednak udawał, że pamiętam wiele szczegółów tamtego koncertu – najbardziej to, że w trakcie "One" musiałem skoczyć do toalety. Błąd, którego żałuję do dziś.

AC/DC to już była potęga. Widowisko godne kilkudziesięciometrowej sceny, jaką na jego potrzeby wybudowano. Dwie godziny rockandrollowej adrenaliny w najlepszym wydaniu, począwszy od pierwszych nutek długo rozwijającego się "Thunderstruck" ze świeżutkiej wtedy płyty "The Razor's Edge", poprzez nieśmiertelne "Back in Black" i moje ulubione "T.N.T.", na równie kanonicznych "Highway to Hell" i "For Those About to Rock (We Salute You)", którym towarzyszył wystrzał z 21 armat. To było też widowisko, z własną dramaturgią i fajerwerkami, a także dwoma potężnymi telebimami, dzięki którym wszystko doskonale było widać, nawet z perspektywy 23. sektora, 50. rzędu i 37. miejsca. Ale nie potrzeba telebimów, by dostrzec potężną nadmuchiwaną lalkę Rosie w trakcie "Whole Lotta Rosie", tysiące spadających na głowy fanów na płycie specjalnych "dolarów" w "Moneytalks" czy olbrzymi dzwon w "Hells Bells". A jak koncert podobał się polskim muzykom?

Dlaczego nie my!

Wojciech Hoffmann uznaje do dziś "Monsters of Rock" za jeden z najważniejszych koncertów, jakie widział. – Sam raz grałem na czymś podobnym, w Pradze, z Non Iron, dla 100 tysięcy ludzi. Czym innym jest jednak granie, a czym innym oglądanie. Hoffmann należał do tej większości, która na Queensrÿche nie zwróciła szczególnej uwagi, gdyż, jak tłumaczy, wtedy jeszcze nie do końca była to jego muzyka. – Znałem tę grupę z MTV, która wtedy była, o czym młodzi ludzie pewnie dziś nie pamiętają, stacją muzyczną. Trochę za bardzo progresywno-symfonicznie to brzmiało. Ale oczywiście zagrali bardzo dobrze. Przed Metallicą gitarzysta postanowił zejść z trybun na płytę, by zobaczyć zespół z bliższej perspektywy. – Trafiłem w sam kocioł pod sceną. Kiedy usłyszałem pierwsze nuty "Enter Sandman", poczułem coś nieprawdopodobnego. Stałem w tym tłumie i jak łupnęli, momentalnie przestałem oddychać. Oddech łapałem między utworami. Zacząłem ryczeć, dosłownie łzy leciały po twarzy, tak fantastyczny był to czad, o wiele głośniejszy niż Queensrÿche. Patrzyłem na tę scenę, myśląc sobie. "Boże, dlaczego oni? Dlaczego nie ja? Dlaczego nie my? Przecież my tak samo moglibyśmy stać na scenie, grać na stadionach, jeździć po świecie… Dalibyśmy radę". Mieliśmy wtedy akurat przerwę w Turbo, więc czułem się trochę zdruzgotany.

Niesamowity ból głowy

Bardzo dobre wspomnienia Hoffmann zachował także z występu gwiazdy, czyli AC/DC, choć jak przyznaje, nigdy nie był szczególnie żarliwym wielbicielem australijskiego zespołu. – Wolałem szybsze odmiany, jak Iron Miaden, Judas Priest, dlatego wróciłem na trybuny. Najbardziej pamiętam ból głowy, tak potworny, że myślałem, iż umrę. Przechodziłem wtedy przez jakieś stany migrenowe, więc myślałem, że zwariuję. Do tego koncert był jeszcze głośniejszy niż Metalliki. Warto przypomnieć, że koncert miał niesamowite nagłośnienie 480 tysięcy Watt, co sprawiało, że wiele zwierząt z pobliskiego ogrodu zoologicznego nie przeżywało raczej przyjemnego wieczoru… - AC/DC miało tę przewagę, że kiedy wyszło na scenę, zaczynało się ściemniać – przypomina muzyk, który samo show ocenia jako genialne. – Scenę zrobili przepięknie. Angus Young szalał jak opętany i wszystkich sobie kupił, chociażby zdejmując spodenki i pokazując majtki z polską flagą. Wszyscy nas bez trudu kupili, ale jak na koniec huknęły armaty, myślałem, że od tego bólu skonam. Potem wracałem do domu, znowu wioząc paru znajomych. Ból głowy nie ustępował. Na szczęście jakoś dojechaliśmy do tego Poznania.

Metallica jak trzeba

Podobnie chorzowskie wydarzenie zapamiętał Piotr Luczyk, gitarzysta grupy KAT, który na miejsce koncertu nie miał z domu daleko – dwa przystanki tramwajowe. - Był to jeden z najlepszych i najciekawszych koncertów, na jakich byłem. Zagrały dwa zespoły, które wtedy najbardziej chciałem zobaczyć. Zawsze uważałem, że AC/DC to najmocniejsza grupa na świecie, bez względu na to, czy gra rock’n’rolla, rockabilly czy cokolwiek. Do tego Metallica, która w tamtych czasach stawała się gwiazdą totalną. Chciałem na własne oczy i uszy przekonać się, jak wypadnie to zestawienie – i się nie zawiodłem. Luczyk miał to szczęście, że KAT był wtedy jedynym polskim zespołem, który miał na koncie rolę suportu Metalliki – na dwóch koncertach w katowickim Spodku, 10 i 11 lutego 1987 roku. – W Chorzowie Metallica zagrała jak trzeba, wszystko było w porządku. Może trochę za krótko, ale wiadomo było, że nie oni są tutaj najważniejsi. Jak jest taki headliner, idzie się na pożarcie, więc i Metallica też poszła na pożarcie. Dla mnie ważne było to, że udało mi się przekazać im, przez osoby z managementu, nasze płyty z festiwalem, który wtedy robiłem, "Metallica Zlot". Bardzo byli zadowoleni, że coś takiego się dzieje i ich muzyka promowana jest także bez ich udziału.

Podkop po polskiemu

A jak wypadło zdaniem Luczyka AC/DC? - Zmiażdżyło wszystkich po kolei, przynajmniej według mnie. Wizualnie mniej mnie to interesowało, te różne napompowane duperele, które się robi dla publiki, ale muzycznie było to mistrzostwo świata. Oglądałem koncert z wielu miejsc, na płycie i na trybunach, by sprawdzić, czy to wszystko brzmi. I brzmiało. Nawet znajomi, którzy mieszkali w tym czasie na górnym Tysiącleciu [Osiedlu Tysiąclecia, znajdującym się blisko Stadionu Śląskiego – aut.] słuchali tego jak dobrze odkręconego radia. Muzyk zapamiętał też bojkę między kibicami bądź sympatykami piłki nożnej ze Szczecina i Krakowa. – Spacyfikowano kilkudziesięciu chłopców, którzy chcieli poszaleć. Na miejscu była specjalna ekipa od takich spraw, czterdziestoosobowa, szybko sobie z nimi poradziła. Wpadali w takie miejsca i wyciągali prowodyrów. Poza tym był spokój, jak zawsze na metalowych koncertach. Gitarzystę szczególnie rozbawiła sytuacja, o jakiej opowiedział mu nieżyjący już dziś Tomasz Dziubiński, organizator polskiej odsłony "Monsters of Rock" z ramienia Metal Mind Productions. – Zagraniczne ekipy nie mogły dostać się tirami ze sprzętem na teren stadionu, gdyż wjazd był zbyt niski. Polak potrafi, więc Tomek lub ktoś z jego pracowników zadzwonił do kopalni, by ściągnąć chłopaków z łopatami. Stwierdzono, że trzeba podkopać tunel i do tego spuścić powietrze z opon. Zrobili to w moment, dostali kilka skrzyń piwa i sprawa była załatwiona.

Widowisko i emocje

Marek Kościkiewicz z De Mono na "Monsters of Rock" wybrał się nie tylko z ciekawości, choć nigdy nie był wielkim fanem ciężkiego rocka. - Interesowały mnie różnego rodzaju wydarzenia muzyczne, więc zaplanowałem sobie, że i ten koncert zobaczę. Poza tym to był pierwszy u nas koncert stadionowy, z wielką oprawą. Ciekawy byłem, jak to będzie przygotowane pod względem wizualnym, jako widowisko. Jak muzyk wspomina, wszystkie trzy zespoły zrobiły na nim wrażenie, choć oczywiście największe główna gwiazda, czyli AC/DC. – To zespół, który już wtedy był legendą i który cały czas budzi jakieś emocje, z olbrzymią historią i wieloma hitami. Jednocześnie zaoferował nam wspaniałe widowisko. Potwierdzili, że są uniwersalni, mogą podobać się nie tylko fanom mocnego rocka. Później podobnie robiła Metallica, ale wtedy ciągle była jeszcze przed największą falą popularności, taką wybiegającą poza muzykę metalową.

Guma stała, guma zmienna

Marek Kościkiewicz przyjechał na koncert z Warszawy samochodem, z dziennikarzem muzycznym Jackiem Wrońskim. - Wszyscy nas namawiali, byśmy zostali, bo może uda się wpaść na after party i zobaczyć zespoły z bliska, na żywo, uścisnąć rękę, zrobić sobie zdjęcie, chwilę porozmawiać. My jednak musieliśmy wracać. Po drodze samochód złapał gumę. – Zmieniłem koło i podjechałem na jakąś bardzo małą stację benzynową – wspomina artysta. - Ku naszemu zaskoczeniu i radości akurat na tej stacji, totalnie pustej, z pracownikiem śpiącym w okienku, stał bus z AC/DC. Wokalista spał w środku, ale reszta zespołu robiła sobie zdjęcia na zewnątrz. I na tej stacji benzynowej mieliśmy okazję spotkać muzyków, na których wszyscy znajomi czekali w Katowicach. Było to dla nas duże przeżycie. Okazało się, że informacja, iż mieli zostać na przyjęciu, była nieprawdziwa. Oni od razu jechali do Warszawy, gdzie mieli wtedy nocleg.

Przynieś, podaj i wymiataj

Maciej "Ślimak" Starosta, w 1991 perkusista Acid Drinkers, a obecnie także SIQ i Flapjack, jechał do Chorzowa z przekonaniem, że na koncercie "Monsters of Rock" zagra – Acid Drinkers był zapowiadany w prasie muzycznej jako polski suport. Na miejscu okazało się, że nic z tego. - Nie zagraliśmy ze względów technicznych – wspomina. – Pozostałe zespoły dysponowały podestami na kółkach, wyposażonymi w przepinki, tak zwane pyty – dzięki którym wszystkie mikrofony są pod jednym wejściem. Wystarczyło tylko zmieniać te podesty, które wjeżdżały i wyjeżdżały, i podpiąć pod tę pytę, na przykład podest do bębnów. My czymś takim nie dysponowaliśmy, gdyż w Polsce pod tym względem wszystko było jeszcze w powijakach. - Duże rozczarowanie? – pytam. - Oczywiście naszym największym marzeniem było zagrać z Metallicą na jednej na scenie, ale zrekompensowane to było tym, że mogliśmy sobie zrobić zdjęcie z Hetfieldem i Larsem Ulrichem czy chłopakami z AC/DC. Poza tym zostaliśmy na scenie i pracowaliśmy. Wkręciliśmy się z Litzą w ekipę techniczną, mogliśmy podźwigać i popchać różne paczki zespołów, które tam występowały, a przy okazji obejrzeć wszystko od drugiej strony. Rozmawiałem z technicznym Larsa, nawet mi pałki dał, i widziałem jak to wygląda, jak jest nagłośnione, gdzie są mikrofony, jakich naciągów używa. To było tak olbrzymie wrażenie, że cała reszta się nie liczyła.

Ulrich to rozrabiacz

Reszta, czyli same koncerty, miała jednak i dla Ślimaka znaczenie, zwłaszcza że to był jego pierwszy raz z Metallicą na żywo. – Nie udało mi się być za pierwszym razem – przyznaje. Przeżycie było niesamowite. Trzy dni wcześniej usłyszałem "Sandmana" w MTV i troszeczeczkę się z nim osłuchałem. Jak tylko poleciało intro, miałem takie ciary, że wydaje mi się, iż moje długie wtedy włosy stanęły dęba. Jako że polska ekipa techniczna nie miała prawa oglądać koncertów ze sceny, muzycy poszli na trybuny. – W pewnym momencie ruszyłem pod scenę, trochę się tam poobijałem, ale stwierdziłem, że wolę to sobie spokojnie pooglądać – wspomina Ślimak. Nie można nie zapytać perkusisty, jak wypadł jego zdaniem na żywo Lars Ulrich, zwłaszcza że forma bębniarza Metalliki na koncertach od lat budzi ożywione dyskusje wśród fanów. – On wtedy był w formie zdecydowanie – zapewnia Ślimak, który zwraca jednak uwagę, że koncertowi pałkerzy są różni. - Niektórzy to maszyny, a inni – rozrabiacze. I on był zawsze bardziej rozrabiaczem niż maszyną do grania. Widziałem różne koncerty, z lepszymi technicznie perkusistami, i oni też mieli swoje za uszami.


Im wcześniej, tym gorzej

Ślimaka nie zachwycił natomiast Queensrÿche. – To była w Polsce kapela znana bardziej ze zdjęć niż z płyt, ludzie to nie brało. Wtedy był czas albo na oldschoolowy rock, jak AC/DC, Deep Purple i te wszystkie dinozaury, albo na thrash metal. Więc myślę, że gdyby Pantera przyjechała do Polski, wszystkich by zmiażdżyła. Wiedziałem, że grają bardzo technicznie i wszystko się zgadza, ale jednak delikatnie o suszarkowego rocka to się ocierało. A taki rock nigdy nie był szczególnie w Polsce popularny. Główna gwiazda wieczoru nie zawiodła i Ślimaka, mimo że, jak sam przyznaje, nie był wtedy takim jej fanem, by nosić koszulki. – Teraz już bym nosił - zapewnia. – Do tej kapeli nie można się przyczepić na żadnej płycie, nawet ta ostatnia jest moim zdaniem świetna. Jedynym minusem całego festiwalu była tak zwana blokada na nagłośnienie, która prawdopodobnie wyszła ze strony AC/DC. A więc Metallica zabrzmiała dużo gorzej i ciszej niż AC/DC, a jak zabrzmiał Queensrÿche, to w ogóle nie warto wspominać. Tak sobie teraz na świeżo myślę, że może dobrze, iż tam nie zagraliśmy, bo pod tym względem byłoby z nami jeszcze gorzej. No ale takie zasady panowały i panują na całym świecie, chociaż nie zawsze, że kapele wcześniejsze brzmią gorzej. Myślę, że to jeden z ważniejszych koncertów, jakie widziałem – kończy swoje wspomnienie Maciej "Ślimak" Starosta. - Niesamowity pod każdym względem.

Moskwa idzie po rekord

"Monster of Rock" nigdy więcej niestety już do Polski nie zawitał. Właściwie nie wiadomo dlaczego. Tomasza Dziubińskiego już niestety o to nie zapytamy. Może się nie opłacało, może nie było zainteresowania organizatorów z Zachodu, a może po prostu tak się złożyło. W sercach i pamięci fanów wspomnienie koncertu nadal jest jednak bardzo żywe – wystarczy wejść na Youtube i zobaczyć komentarze pod fragmentem koncertu AC/DC czy całym występem Metalliki. Jakość bardzo kiepska, piąta czy szósta kopia, ale nie ma to znaczenia. "Byłem, widziałem, słyszałem. Miałem 19 lat. Niezapomniane wrażenia :-)" – pisze jeden z internautów. "Popłakałem się…" – wtóruje mu drugi. – "Miałem wtedy 18 lat i przyjechaliśmy całą ekipą z Leżajska... Wielki, wielki ukłon dla tego, kto to nagrał". Wtedy, w 1991 roku, "Monsters of Rock" w ogóle po raz pierwszy zawitał do krajów środkowej Europy – także na Węgry oraz do Związku Radzieckiego – to właśnie w Moskwie, na terenie opuszczonego lotniska wojskowego Tuszyno, odbył się 28 września największy koncert zagrany kiedykolwiek pod flagą tego festiwalu. Przyciągnął, według różnych danych, od 700 tysięcy do półtora miliona fanów. Impreza była jednak darmowa, a zamiast Queensrÿche Rosjanie dostali Panterę i The Black Crowes. Całkiem nieźle.


Paweł Piotrowicz
Onet.pl


Waszym zdaniem
komentarzy: 0
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Nikt nie skomentował newsa.
OVERKILL.pl © 2000 - 2024
KOD: Marcin Nowak