W
I
Ę
C
E
J

«

N
E
W
S
Ó
W
Zakamarki historii: Tajemniczy Farmikos, czyli sposób na poboczny projekt muzyczny
dodane 15.08.2019 23:24:14 przez: Marios
wyświetleń: 1506
5 lat temu między marcem a październikiem 2014 w internetowych sklepach muzycznych zaczęły pojawiać się kolejne single, które w styczniu 2015 ostatecznie zostały wydane w formie płyty CD. Album wziął tytuł od nazwy kapeli – Farmikos.




W grudniu 2014 kapela kierowana przez Joe Holmesa pochwaliła się pierwszym teledyskiem promującym album. Niemal rok później na YouTube wylądował obrazek do utworu otwierającego płytę. Robert Trujillo nie wziął udziału w filmowaniu, choć na krążku to on gra na basie w Scapegoat. Farmikos jest siódmym z ośmiu dotychczasowych pobocznych projektów, w jakich wziął udział Rob Trujillo jako członek Metalliki. Robert zagrał w siedmiu z dziesięciu utworów dostępnych na albumie oraz jest także współautorem jednej kompozycji.

Jak historia Farmikos się rozpoczęła? Zapraszam do przeczytania jedynego artykułu, który w miarę szeroko opisywał owe muzyczne dokonania, w których spory udział miał basista Metalliki.

Poniższa notka została udostępniona swego czasu na stronie blabbermouth.net. Robert nie wypowiedział się w mediach na temat owej współpracy ani razu. Podejście takie spowodowane jest wewnętrzną umową w Metallice, która w skrócie brzmi: Nagrywasz i wydajesz co chcesz, ale nie biegasz z tym do mediów. Nie promujesz tego.





Joe Holmes, były gitarzysta w obozie Ozzy’ego Osbourne’a wydaje pięć cyfrowych singli swojego nowego zespołu. Farmikos, bo o nim mowa, to nowy zespół z Los Angeles w którego składzie oprócz Holmesa znajdziemy kilku znaczących muzyków.

Scapegoat, Kings Of Dust, Exit Stencils, The Sound Of My Gun i Spoon And Sun to długo oczekiwany powrót Holmesa na scenę muzyczną po zrobieniu długiej przerwy po pięcioletnim pobycie u Ozzy’ego. Nagranym w Mouse House w kalifornijskiej Pasadenie utworom przewodził inżynier dźwięku Rich Mouser, który także zmiksował materiał. Utwory posiadają wkład zaproszonych gości: współpraca przy komponowaniu - Brent Hoffort (MY OWN MACHINE); na perkusji Brooks Wackerman (BAD RELIGION) i na basie były kolega z zespołu Ozzyego Osbourne’a – Rob Trujillo (METALLICA).







Długo i intensywnie zastanawialiśmy się, w jaki najlepszy sposób wypuścić naszą muzykę. Zamiast standardowo wydać płytę i pojechać w trasę koncertową, wypuszczamy te utwory w formie cyfrowej. Plan jest taki, żeby wydawać dalsze single w jakichś regularnych odstępach czasu – mówi Holmes. Chcemy, aby ludzie stopniowo doświadczali naszej muzyki. Dlatego zamiast czekać na pełny materiał, uwalniamy każdy kolejny ukończony utwór. Jesteśmy podekscytowani, bo takie podejście sprawia, że nasza publiczność rośnie razem z nami. Mięliśmy ostatnio naprawdę wydajną sesję, gdy Robbie wpadł aby podłożyć wokale i popracować nad nowym materiałem. Nasze działania, prowadzące do albumu pełnej długości chcemy zakończyć jeszcze w tym roku.

Farmikos jest pierwszym przedsięwzięciem Holmesa pod własną banderą. Pierwsze jego spore osiągnięcie to lokalny zespół Terriff. Terriff został utworzony po skończonym kursie gry na gitarze. Nastoletni Holmes pobierał wówczas lekcje u samego Randy’ego Rhoadsa – byłego, nieżyjącego gitarzysty zespołu Ozzy’ego. W 1991 roku zastąpił w zespole Davida Lee Rotha gitarzystę Jasona Beckera, który zachorował na nieuleczalną chorobę – stwardnienie zanikowe boczne, co uniemożliwiło mu kontynuowanie kariery. Obecnie Becker jest unieruchomiony oraz nie mówi. Nie poddał się jednak chorobie, korzysta w komunikacji ze światem z systemu rozpoznawania ruchów gałki ocznej, opracowanego przez swego ojca. Jest aktywnym kompozytorem i aranżerem.





W roku 1995 Holmes dołączył na trasie promującej krążek Ozzmosis do zespołu Ozzy’ego Osbourne’a zastępując Zakka Wylde’a. Holmes wziął później udział w komponowaniu trzech utworów z albumu Down To Earth: Facing Hell, Junkie i That I Never Had. Kompozytorski wkład w ów krążek Księcia Ciemności miał również Robert Trujillo, który wkrótce zasilił szeregi Metalliki.

Joe Holmes ostatnie kilka lat spędził w gronie rodzinnym. Ostatecznie zaczął łączyć pomysły dotyczące przyszłości Farmikos. W 2011 roku rozpoczął współpracę z wokalistą Robbie’m Locke’m. Zajęło nam to trochę dłużej niż przewidywaliśmy, aby znaleźć się w tym punkcie, w którym dziś jesteśmy, ale jesteśmy dumni, że wreszcie Farmikos pokazał się światu. Wreszcie ludzie mogą usłyszeć to nad czym pracujemy – mówi Holmes.









The Sound of My Gun:






Marios
Overkill.pl

Waszym zdaniem
komentarzy: 5
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
MaciekP
18.08.2019 19:50:32
O  IP: 89.64.16.5
Ogólnie polecam tą fazę, osobiście od paru lat się przymierzałem, no ale zawsze coś powtrzymywało (czas, logistyka). Jakieś półtora miesiąca temu kolega z pracy przytargał siatę winyli i powiedział 'bierzcie'. No to wziąłem z myślą o moim koledze bo zbiera i słucha. Tyle tylko, że były tam dwie perełki, czyli sare polskie zespoły 'jednej płyty' grające.....co grające.... progresywnego hardrocka powiedzmy! Test i Nurt, serdecznie polecam.
No ale zmierzam do tego, że dźwięk jest rzeczywiście lepszy. Nie czystszy, tylko najbadziej zbliżony do naturalnego. Są takie nagrania, że faktycznie wydaje się, że ten ktoś co gra siedzi obok Ciebie.
Powiem jednak szczerze, że Metallikę chcę na winylach z sentymentu i ogólnie z metalu zamierzam kupić dosłownie kilka pozycji (mam już Rust In Peace). Ten typ muzyki akurat zbytnio winylowy nie jest :)

PS. Chyba za krótko na artykuł :)
Marios
16.08.2019 14:32:48
O  IP: 89.64.56.146
MaciekP

Nie słucham z winylów absolutnie nic, więc raczej sam nic sensownego nie skrobnę. Jeśli podeślesz tekst z cyklu "Rytuały czarnego krążka, czyli jak delektować się twórczością Metalliki odpalaną z adaptera", to chętnie wrzucę.
MaciekP
16.08.2019 12:41:20
O  IP: 89.64.14.251
I winyl z singlem Harverster także!!!
MaciekP
16.08.2019 12:38:04
O  IP: 89.64.14.251
A ja dzisiaj odebrałem winyl Justice z poczty. Wydanie z 88 roku :) Od jakiegoś miesiąca zaczałem winyle sobie zbierać. Ale nie jestem kolekcjonerem lecz słuchaczem. Także jeśli chodzi o Metallikę interesują mnie wszystkie single z okresu 'do Reload włącznie' ale tylko jeślie nie powtarzają się kawałki na stronach B. Nie chcę nic z St Anger ani DM. :) Za Loada robię loada! ;)

Jeśli komuś zalegają niesłuchane winyle (niekoniecznie Metalliki) proszę dawać znać. W ogóle może jakiś tekst o przypadłości słuchania z winylów Marios? :)
Marios
15.08.2019 23:50:03
O  IP: 89.64.56.116
Tak się nagrywa poboczne rzeczy w Metallice. Bez ciągłego wkurwu i prób szantażu.
OVERKILL.pl © 2000 - 2024
KOD: Marcin Nowak